Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lokalne drogi na Warmii i Mazurach są niebezpieczne – wynika z raportu NIK

Lokalna droga

Część lokalnych dróg na Warmii i Mazurach znajduje się w stanie technicznym, który zagraża bezpieczeństwu – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Dodano, że taki stan się utrzymuje, mimo inwestycji gmin i powiatów w budowę, przebudowę i remonty tych dróg.

Sytuację pogarsza nieprawidłowe oznakowanie dróg, np. montowanie znaków w miejscach, w których są mało lub nawet zupełnie niewidoczne. Nie zawsze też zarządcy dróg gminnych i powiatowych utrzymywali ich nawierzchnie w należytym stanie. Zanieczyszczone piaskiem, błotem, czy liśćmi jezdnie zmniejszają przyczepność pojazdów i zagrażają bezpieczeństwu – ocenili kontrolerzy NIK.

NIK skontrolowała inwestycje drogowe na Warmii i Mazurach od 2014 r. do I kwartału 2017 r. Kontrola objęła 12 samorządów, które wybudowały, przebudowały i wyremontowały 270 km dróg lokalnych (w szczególności dróg gminnych i powiatowych). Wydały na ten cel 105 mln zł.

Inwestycje przeprowadzone przez gminy i powiaty przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków transportowych. Jednak nie wszystkie drogi udało się wyremontować. Stan techniczny części nadal jest zły lub niezadowalający. Odcinki te wymagają pilnej interwencji i nakładów finansowych na poprawę ich stanu – uważają kontrolerzy NIK.

Autorka: Agnieszka Libudzka/PAP
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drogi, nik
Drogowcy zapewniają, że są przygotowani na atak zimy

Olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest gotowy na zimę. Aby zapewnić kierowcom bezpieczeństwo służby drogowe pracują 24 godziny na dobę. Dyżurować ma ponad...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV