Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Londyńska premiera filmu „Dywizjon 303”

„Dywizjon 303”. Fot. B. Mrozowski

Film „Dywizjon 303”, o polskich pilotach biorących udział w Bitwie o Anglię, obejrzało w Polsce prawie 1,5 miliona widzów. 9 listopada obraz trafi na ekrany kin brytyjskich i irlandzkich. W czwartek w Londynie odbędzie się uroczysta premiera tej superprodukcji.

„Na Wyspach Brytyjskich film będzie pokazywany w zmienionej i nieco rozszerzonej wersji. Producent wyciągnął wnioski z recenzji, które pojawiły się na temat filmu w Polsce. Będzie to wersja umiędzynarodowiona, bardziej zangielszczona, niedotknięta naciskami polskiej dystrybucji i zrobiona według angloamerykańskich reguł opowiadania historii” – powiedział PAP Life Sławomir Ciok, koordynujący wprowadzenie filmu na rynek brytyjski. W wersji angielskiej produkcja nosi tytuł „303 Squadron”.

Kinomani w Wielkiej Brytanii i Irlandii będą mogli oglądać film od 9 listopada (polska premiera odbyła się 31 sierpnia). Na Wyspach bilety są już w sprzedaży w ponad 100 kinach należących do największych sieci. „Zdarza się, że sami widzowie zawczasu walczą o to, by ich miasta nie zostały pominięte przez dystrybutora” – mówi Ciok. Jak zauważa, dla Polaków w Anglii filmowa adaptacja historii Dywizjonu 303 znaczy jeszcze więcej niż dla rodaków nad Wisłą. Co warte podkreślenia, produkcja trafiła do dystrybucji nie tylko w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W 2018 r. przypada również 100-lecie polskiego i brytyjskiego lotnictwa.

Uroczysta premiera filmu, zaplanowana na czwartek, odbędzie się w tym samym, prestiżowym miejscu, gdzie fetowano „Dunkierkę” czy „Gwiezdne wojny” – w Muzeum Nauki w Londynie. Na czerwonym dywanie pojawią się prawdopodobnie tacy aktorzy jak Piotr Adamczyk, Antoni Królikowski, Marcin Kwaśny, Jan Wieczorkowski, Aleksander Wróbel i Anna Prus. Swój udział potwierdzili również John Kay Steel, Andrew Woodall i Kirk Barker z Anglii oraz Steffen Mannekes z Niemiec. Ponadto, na premierze nie zabraknie producentów wykonawczych z Polski i Wielkiej Brytanii, reżysera oraz operatora.

Wyjątkowym gościem wydarzenia będzie 96-letni Jan Stangryciuk-Black, mieszkający w Anglii polski członek bombowego dywizjonu 300. Wśród rodzin polskich pilotów pojawią się bliscy Jana Daszewskiego, pilota dywizjonu 303, który zginął w 1942 r.

W ubiegłym roku z fragmentami dzieła polskich filmowców zapoznał się książę Michał z Kentu – brat stryjeczny królowej Elżbiety II.

Autor: PAP Life
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dywizjon 303
1 sierpnia na ekrany kin wejdzie film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

Produkcja powstała na podstawie słynnej książki Arkadego Fiedlera. Polacy czekali na ekranizację tej historii prawie osiemdziesiąt lat. Arkady Fiedler osobiście znał pilotów legendarnego „Dywizjonu 303" i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV