Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Łosie powodują coraz więcej szkód. Rolnicy chcą ograniczenia populacji tych dzikich zwierząt

Na Warmii i Mazurach żyje około 3 tysięcy łosi

Populacja łosi na Warmii i Mazurach w ciągu dziesięciu lat wzrosła prawie pięciokrotnie. W tej chwili w regionie żyje około 3 tysięcy osobników.

Rolnicy dążą do zniesienia obowiązującego od 2001 roku moratorium, wprowadzającego całoroczny zakaz strzelania do tych zwierząt. W ciągu 10 lat szkody wyrządzone przez łosie wrosły około sześciokrotnie. Rocznie na Warmii i Mazurach odszkodowania wypłacane ze Skarbu Państwa sięgają 600 tysięcy złotych.

W Olsztynie trwa Walne Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Rolnicy chcą ograniczenia populacji dzikich zwierząt, w tym łosi oraz większego wpływu na przygotowywane plany łowieckie. Przygotowywane jest stanowisko Izby w tej sprawie.

Walne Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Fot. A. Skrago

Walne Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

(skr/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zwierzę, łoś, rolnicy, szkody
Marcin Kazimierczuk: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie tylko pomoże rolnikom, ale zrealizuje też zasadę taniego państwa

Stworzenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest realizacją zasady taniego państwa – mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Marcin Kazimierczuk, zastępca dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV