Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lotnisko w Szymanach, unijne pieniądze po roku 2020 i wojna celna między Europą a USA. O tym w audycji My, Wy, Oni

Od lewej. Marek Szter (PSL), Henryk Falkowski (Kukiz 15), Miron Sycz (PO), Bożenna Ulewicz (PiS). Fot. A. Dybcio

Gośćmi Andrzeja Piedziewicza w audycji byli:

  • Marek Szter – Polskie Stronnictwo Ludowe,
  • Henryk Falkowski – Kukiz 15,
  • Miron Sycz – Platforma Obywatelska,
  • Bożenna Ulewicz – Prawo i Sprawiedliwość.

Port lotniczy w Szymanach.
W ubiegłym tygodniu zmienił się prezes samorządowej spółki zarządzającej portem. Ze stanowiska odszedł Leszek Krawczyk, który kierował spółką jeszcze w trakcie budowy lotniska, doprowadził do jego otwarcia i uruchomienia lotów. Przy tej okazji chyba warto zastanowić się, jak funkcjonują Szymany – i czy funkcjonują tak, jak to było planowane. W ubiegłym roku mieliśmy z jednej strony ponad 104 tysiące obsłużonych pasażerów, czyli więcej, niż wynosił plan. Z drugiej strony – przez cały ubiegły rok funkcjonowały tylko dwa połączenia – oba do Londynu.

Fundusze unijne na lata 2021-2027.
Komisja Europejska przedstawiła wstępne propozycje dotyczące konstrukcji unijnego budżetu na lata 2021-2027. I wygląda na to, że Polska straci. Z komunikatu Komisji sprzed kilku dni wynika, że z polityki regionalnej i polityki spójności mamy otrzymać w lata 2021-2027 ponad 64 miliardy euro. To o 22 miliardy euro mniej, niż w perspektywie 2014-2020. I jeszcze zmienią się zasady przyznawania pieniędzy – cały czas będzie brane pod uwagę PKB na jednego mieszkańca, ale zacznie się też uwzględnianie tego, czy dany kraj przyjmuje uchodźców. Bardzo ważne są też fundusze na rolnictwo. Komisja Europejska proponuje 365 miliardów euro na Wspólną Politykę Rolną na lata 2021-2027 – to o 10% mniej, niż w latach 2014-2020.

USA na wojennej ścieżce z Unią Europejską.
Od 1 czerwca Stany wprowadziły cła na stal i aluminium z Europy. Komisja Europejska skarży się do Światowej Organizacji Handlu i zapowiada cła odwetowe.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni.

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cło, usa, fundusze unijne, lotnisko w Szymanach, stal
Znamy nowego prezesa Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach

Tomasz Kądziołka zastąpi odchodzącego prezesa spółki „Warmia i Mazury”, która zarządza lotniskiem w Szymanach. Dotychczasowy prezes Leszek Krawczyk złożył wymówienie z powodów osobistych. Jak mówił reporterce...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV