Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Ludzie pamiętają wydarzenia sierpnia 1980”. Elbląska Solidarność została zarejestrowana jako trzecia w kraju

Elbląg obchodzi rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Fot. UM Elbląg

Mija 38. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Do tego historycznego zwycięstwa przyczynili się także mieszkańcy Elbląga.

Już 15 sierpnia 1980 roku Elbląg i ówczesne województwo elbląskie włączyło się do strajku stoczniowców. Elbląg był drugim miastem po Gdańsku, w którym powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Elbląski opozycjonista Ryszard Kalinowski, późniejszy wiceprzewodniczący pierwszej Solidarności, już 21 sierpnia został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Elblągu i delegatem do MKS w Gdańsku.

Domagaliśmy się wolnych związków zawodowych, ale tak naprawdę miała powstać partia opozycyjna do PZPR. Wtedy mielibyśmy Moskwę na karku

– wspomina Ryszard Kalinowski.

Elbląski Region NSZZ Solidarność został zarejestrowany jako trzeci w kraju. Historię wydarzeń Sierpnia 80′ w regionie elbląskim opisał dr Karol Nawrocki – niegdyś naukowiec IPN, a dziś dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność, Elbląg, porozumienia sierpniowe, 1980
38 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe. 31 sierpnia obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności

Był to jeden z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości. Porozumienia Sierpniowe to cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV