Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Łyknij sok na zdrowie

Fot. Archiwum Polskiego Radia Olsztyn

Coraz popularniejsza dieta sokowa uznawana jest za jedną z najlepszych metod oczyszczania organizmu. Polega przede wszystkim na zastąpieniu wszelkich posiłków sokami złożonymi z owoców i warzyw.

Mimo, że organizm ludzki jest w stanie pozbywać się na bieżąco toksyn, warto przyspieszyć ten proces i mu pomóc. Żyjemy w świecie, w którym bez ustanku natykamy się na różne formy nieczystości. Jedzenie fast foodów, palenie, kofeina, czy alkohol nie pomagają w dbaniu o zdrowie.  To i wiele innych czynników wpływa negatywnie na nasz organizm.

Soki wyciśnięte ze świeżych owoców i warzyw zastępują posiłki, ale czy spełniają wszystkie wymogi żywieniowe, jest już kwestią sporną. Tylko i wyłącznie od nas zależy, na jak długi czas detoksu się decydujemy. Logiczne wydaje się jednak, że taka kuracja nie może trwać zbyt długo. Głównym celem diety sokowej jest pomoc w zmianie podejścia do jedzenia, a nie zrzucenia zbędnych kilogramów, co jednak jest jej efektem ubocznym.

Płynna forma podania owoców i warzyw daje największą przyswajalność substancji mineralnych, witamin i przeciwutleniaczy. Nie każdy jest jednak zdania, że dieta sokowa to samo zdrowie.

Dietetyk Aneta Łańcuchowska uważa, że „picie tylko i wyłącznie soków przez kilka dni nie jest dobrym pomysłem, dlatego, że wytwarzamy sobie wtedy taką dietę, która dostarcza nam bardzo małe ilości kalorii„.

Jej zdaniem taka dieta pozbawiona jest białka, tłuszczów, a węglowodany dostarczane są w niewielkich ilościach.

Uważam natomiast, że wzbogacanie zdrowej diety o świeżo wyciskane soki owocowe, owocowo-warzywne, a najlepiej samej warzywne, jest słuszne, zwłaszcza w ciepłe dni, kiedy organizm potrzebuje większego nawodnienia. Pamiętajmy jednak, by nie były one jedynym elementem naszej codziennej diety

Jak mówi znane przysłowie, wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Pamiętajmy, by znaleźć złoty środek, bo zdrowie jest tylko jedno. W razie jakichkolwiek pytań, warto udać się do dietetyka po poradę.

Źródło: PAP Life
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dieta
Dieta bezglutenowa sposobem na schudnięcie

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym popularna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie często...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV