Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy będzie kolejne referendum?

Widok na Urząd Miasta w Olsztynie

Do Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o inicjatywie przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta Olsztyna i Rady Miasta przed upływem kadencji.

Informację tę potwierdziła Radiu Olsztyn dyrektor olsztyńskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego Dorota Białowąs:

00:00 / 00:00

Wszyscy podpisani pod zawiadomieniem o chęci przeprowadzenia referendum są mieszkańcami Olsztyna. Kolejnym etapem, niezbędnym do rozpoczęcia głosowania, jest zebranie odpowiedniej ilości podpisów wśród mieszkańców miasta – dodała Dorota Białowąs. Grupa inicjatywna ma 60 dni na zebranie 13 tysięcy 420 podpisów.

00:00 / 00:00

Inicjatorzy referendum, którym przewodzi Janusz Niedźwiecki szef Ruchu Palikota na Warmii i Mazurach, wysuwają wobec obecnych władz miasta wiele zarzutów. Ich zdaniem władze Olsztyna marnują pieniądze mieszkańców, niszczą lokalny handel, nie wspierają rozwoju kultury i sportu, a ich polityka inwestycyjna jest sprzeczna z wolą mieszkańców.

00:00 / 00:00

Teraz komitet obywatelski Olsztyn Kocham Pragnę Zmian zbiera podpisy pod referendum i jest przekonany, że nie będzie z tym większych problemów – poinformował Radio Olsztyn Janusz Niedźwiecki

00:00 / 00:00

W demokratycznym państwie referendum jest szczególnym prawem wyborczym i powinno być stosowane w szczególnych wypadkach – tak prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz komentuje zawiadomienie o inicjatywie przeprowadzenia referendum odwołującego przed upływem kadencji władze samorządowe Olsztyna. Zdaniem prezydenta Olsztyna wniosek o referendum wynika z frustracji polityków Ruchu Palikota, którzy kryzys w kraju wykorzystują dla podratowania swoich niskich notowań. Piotr Grzymowicz jest przekonany, że jest to także dowód nie znajomości problemów miasta.

00:00 / 00:00

Jeśli referendum dojdzie do skutku – będzie to zła decyzja mieszkańców, dodaje Piotr Grzymowicz:

00:00 / 00:00

Na czele komitetu obywateleskiego Olsztyn Kocham Pragnę Zmian, który chce odwołać prezydenta miasta stoi Janusz Niedźwiecki, szef Ruchu Palikota na Warmii i Mazurach. Grupa zarzuca obecnym władzom stolicy Warmii i Mazur brak realnych działań przeciwstawiających się bezrobociu i obniżaniu się poziomu życia mieszkańców, ignorowanie postępującego wyludniania się miasta i brak perspektyw dla ludzi młodych.(gol/lew/bsc)

Oświadczenie prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza opublikowane na stronie internetowej Urzędu Miasta

oświadczenie prezydenta Olsztyna

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn
Wystawa pomoże poznać Olsztyn

Przygotowaną z okazji jubileuszu stolicy Warmii i Mazur wystawę 660-lecie Olsztyna można oglądać w Starym Ratuszu, czyli w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Jubileuszowa ekspozycja prezentuje najciekawsze zabytki,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV