Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ma być więcej miejsc w żłobkach dzięki programowi Maluch Plus

W żłobkach ma przybyć miejsc. Fot. pixabay

Uczą, wychowują i rozwijają – żłobki, bo o nich mowa, z każdym rokiem są coraz chętniej wybierane przez rodziców jako forma opieki nad małymi dziećmi.

Na Warmii i Mazurach podobnie jak w całym kraju problemem jest jednak często brak miejsc w takich placówkach. I to właśnie ma się zmienić za sprawą nowego rządowego programu Maluch Plus.

W naszym województwie działa 56 żłobków i 13 klubów dziecięcych. W tych placówkach opiekę znalazło ponad 1800 dzieci. Potrzeby są jednak znacznie większe. Dla przykładu w Olsztynie, gdzie działają cztery żłobki publiczne, we wrześniu miejsca zabrakło dla 270 maluchów. W Elblągu natomiast, gdzie są trzy żłobki publiczne miejsca nie starczyło dla ponad 230 dzieci. Podobnie jest wielu innych miastach dlatego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiada, że jeszcze w tym roku kalendarzowym powstanie dodatkowych 12 tysięcy miejsc w żłobkach w całym kraju.

Program Maluch Plus zakłada m.in rozbudowę już istniejących placówek, ale też tworzenie nowych. To cieszy, zwłaszcza rodziców mieszkających w tych miejscowościach, gdzie dotychczas żłobków nie było w ogóle. Tak jest m.in. w gminie Banie Mazurskie. Wójt Łukasz Kuliś w rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn przyznał, że od dawna planuje otworzenie takiej placówki, a program może mu to umożliwić.

Rząd na program Maluch Plus chce przeznaczyć 500 mln złotych.

Dodajmy jeszcze, że według danych GUS w ubiegłym roku w kraju urodziło się o około 16 tysięcy dzieci więcej niż rok wcześniej.

 

(grab/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Olsztyn, Banie Mazurskie, żłobki, Maluch Plus, Elżbieta Rafalska
Elbląg pożegnał Zdzisława Olszewskiego

Zdzisław Olszewski - były wojewoda elbląski i długoletni radny spoczął na cmentarzu Agrykola w Elblągu. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Zdzisław Olszewski...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV