Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ma wyeliminować nieprawidłowości przy procesie adopcyjnym. Rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu karnego

Fot. Pixabay.com

Za nielegalną adopcję lub obejście przy adopcji przepisów ustawy będzie groziła kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Tak przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji Kodeksu karnego przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak mówił na konferencji wiceminister Michał Wójcik, resort wypełnia lukę w polskim prawodawstwie, by ograniczyć szarą sferę adopcyjną.

Przepisy stosują się między innymi do sytuacji tzw. dogadania się mężczyzny z biologiczną matką, by poświadczyła w Urzędzie Stanu Cywilnego jego ojcostwo.

Michał Wójcik tłumaczył, że dziecko w ten sposób pozyskać mogą pedofile, czy przestępcy parający się wywozem dzieci za granicę. Nowelizacja ma wyeliminować także nieprawidłowości możliwe podczas procesu adopcyjnego:

Jest to przypadek, w którym toczy się postępowanie adopcyjne, a jednak pomimo tego, że osoby są znane, one się między sobą dogadują, poza wiedzą ośrodka – czy też za wiedzą, jedna osoba przyjmuje od drugiej korzyści majątkowe bądź osobiste i również w takim przypadku będzie odpowiedzialność karna – również w granicach od 3 miesięcy do 5 lat.

Wiceminister podkreślił, że regulacja jest niezwykle ważna ze względu na skalę patologii związanych z adopcją i łatwość popełniania nadużyć. Jak mówił, w internecie można spotkać ogłoszenia dotyczące „sprzedaży brzucha”. W skrajnym przypadku życie dziecka wyceniono na kilkaset euro.

Według szacunków w Polsce może dochodzić rocznie nawet do 2 tysięcy przypadków handlu dziećmi, przy około 3 tysiącach legalnych adopcji.

 

Autor: IAR / B. Gajlewska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w adopcja
Jak przygotować zwierzę do wakacji?

Wakacje to trudny czas dla zwierząt pod wieloma względami. To właśnie latem są narażone na zagrożenia zdrowia ze względu na upały i wiążące się z tym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV