Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Maciej Nawacki: Nie jestem przeciwny kandydowaniu do Sądu Najwyższego prawników, którzy są przeciwni zmianom w systemie sądowniczym

Sędzia Maciej Nawacki, członek Krajowej Rady Sądownictwa i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie. Fot. B. Świerkowska-Chromy


O zgłaszaniu kandydatów do Sądu Najwyższego i wniosku KRS o ukaranie sędziów, którzy zadali Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalne – mówił w Porannych pytaniach sędzia Maciej Nawacki, członek Krajowej Rady Sądownictwa i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że ma wakaty na 11 stanowisk i Krajowa Rada Sądownictwa ma zaopiniować te kandydatury. Jak powiedział sędzia Maciej Nawacki w poniedziałek KRS rozpoczyna pracę.

Jeśli zostaną ściągnięte materiały pozwalające na ocenę kandydatów do izb Sądu Najwyższego to przystąpimy do pracy nad obsadzeniem tych wakatów.

Sędzia Nawacki nie jest przeciwny kandydowaniu na stanowiska w Sądzie Najwyższym prawników, którzy są jawnie przeciwni zmianom w systemie sądowniczym w Polsce. Docenił między innymi dorobek byłego rzecznika KRS sędziego Waldemara Żurka, który zgłosił swoją kandydaturę do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Trzeba oddać szacunek sędziemu Żurkowi. To sędzia z dużym bagażem doświadczeń orzeczniczych. Ma prawo ubiegać się o wolne miejsca w Sądzie Najwyższym i zachęcam wszystkich sędziów o podobnym dorobku o to, żeby ubiegali się o miejsca (…) Krajowa Rada Sądownictwa obiektywnie ocenia wszystkich kandydatów.

Gość Radia Olsztyn podkreślał, że KRS nie przekreśla możliwości współpracy z innymi Krajowymi Radami Sądownictwa.

Nie chcemy dawać jakichkolwiek negatywnych sygnałów, które spowodowałyby narrację w całej Europie, że Krajowa Rada Sądownictwa nie ma zdolności do współpracy z innymi. Mamy zdolność do współpracy z innymi Krajowymi Radami Sądownictwa. Szereg delegatów już potwierdziło swój przyjazd na rocznicową konferencję organizowaną przez KRS 7 grudnia. Są wśród nich także goście z zagranicy. Wpisujemy się w cały cykl obchodów 100-lecia niepodległości.

W Porannych pytaniach sędzia Maciej Nawacki stwierdził też, że Krajowa Rada Sądownictwa miała podstawy aby skierować do Sądu Najwyższego wniosek o ukaranie sędziów, którzy zadali Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalne. Dodał, że podobne zdanie jak KRS ma również prof. Waldemar Gontarski.

Wczoraj (…) prof. Waldemar Gontarski powiedział, że postanowienie siedmiu sędziów, które zawieszało prawa stanowi ewidentne nadużycie władzy, a sędziowie Sądu Najwyższego nie są uprawnieni. W tej sytuacji, jeżeli nie tylko ja, stwierdza łamanie prawa przez sędziów Sądu Najwyższego, ale jest też powszechny odzew ze strony ludzi nauki (…) to Krajowej Radzie Sądownictwa nie pozostaje nic innego jak skierować zawiadomienia obywateli do właściwego organu, którym jest rzecznik dyscyplinarny działający przy Sądzie Najwyższym.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Maciejem Nawackim

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, Krajowa Rada Sądownictwa, Maciej Nawacki
Sąd zdecydował: Witold Wróblewski musi opublikować sprostowanie

Zapadł wyrok w sprawie pierwszego protestu wyborczego w obecnej kampanii wyborczej. Na sali sądowej spotkali się kandydaci ubiegający się o fotel prezydenta Elbląga Stefan Rembelski i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV