Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mają pomóc żeglarzom na Mazurach. Wody Polskie chcą usunięcia pływających platform bezpieczeństwa. MOPR ich broni

Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich pojawiły się 24 pływające platformy. Są na nich zamontowane urządzenia, które zbierają dane pogodowe oraz baner z numer ratunkowym 601 100 100.

Każda z platform na także własny numer, który pomaga żeglarzom w określeniu swojego położenia, gdy potrzebują pomocy. Zdaniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, platformy stoją nielegalnie. Z kolei ich właściciel uważa, że nie naruszył prawa.

Platformy są zarejestrowane – mówi Mariusz Pędziński z firmy Sunport. Mają numer rejestracyjny łodzi rekreacyjnej, która służy do celów ratowniczych. Są zarejestrowane jako platforma bezpieczeństwa na wodnej stacji ratowniczej.

Wody Polskie uważają inaczej. Jak wyjaśnia rzeczniczka Regionalnego Zarządu w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, są to pływające pomosty, umieszczone na jeziorach bez zgody Wód Polskich. Wody Polskie nakazały usunięcie platform.

Właściciel platform nie odniósł się do nakazu, bo pismo w tej sprawie jeszcze do niego nie dotarło. Zgodnie z przepisami, żeby postawić na wodzie pomost, należy mieć zgodę Wód Polskich i uiścić opłatę.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

Fot. Ł. Węglewski

Autor: M.Zbrożek
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w Mazury, spór, MOPR, Wielkie Jeziora, Wody Polskie
Spór o platformy bezpieczeństwa na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Czy zostaną?

Na mazurskie jeziora wróciły platformy bezpieczeństwa. Zarządca jezior, Wody Polskie, wezwały do ich usunięcia. MOPR przekonuje, że konstrukcje podnoszą poziom bezpieczeństwa na Szlaku Wielkich Jezior. W...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV