Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Maksymowicz, Cichoń i Pasławska powalczą o mandaty do Sejmu w okręgu olsztyńskim

Od lewej: W. Maksymowicz, J. Cichoń, U. Pasławska

Neurochirurg Wojciech Maksymowicz (Zjednoczona Prawica), Janusz Cichoń (Koalicja Obywatelska) i Urszula Pasławska (PSL) są liderami list w wyborach do Sejmu w okręgu olsztyńskim. Do Senatu z Warmii i Mazur kandydują m.in. Andrzej Maciejewski ( KW Prawica) i Małgorzata Kopiczko (PiS).

Na liście PiS pierwsze miejsce w okręgu nr 35 (olsztyńskim) przypadło wiceministrowi nauki i szkolnictwa wyższego neurochirurgowi Wojciechowi Maksymowiczowi. Jest on współtwórcą – obok Ewy Błaszczyk – kliniki Budzik w Olsztynie, specjalistycznej placówki, zajmującej się rehabilitacją osób, które zapadły w śpiączkę.Prof. Maksymowicz do niedawna był prorektorem do spraw Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Powodem jego odejścia z akademickiej funkcji były zmiany statutowe dotyczące Collegium, które – jak ocenił Maksymowicz – hamują rozwój jednostki i konflikt na tym tle z rektorem Uniwersytetu Ryszardem Góreckim, byłym senatorem PO.

Maksymowicza zabrakło jednak na konferencji, podczas której PiS prezentował listę kandydatów do parlamentu. Poseł Iwona Arent, to dwójka na liście PiS. Zasiadała w komisji śledczej do sprawy Amber Gold. Trójkę zamyka wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. W dalszej kolejności na liście znaleźli się posłowie PiS: Wojciech Kossakowski, Jerzy Małecki i Jerzy Gosiewski, a także radni PiS w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego: Patryk Kozłowski i Dariusz Rudnik. Listę kandydatów zamyka Michał Wypij, który w ostatnich wyborach samorządowych był kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna.

Wśród kandydatów nie ma natomiast szefa olsztyńskiego okręgu PiS Jerzego Szmita. W latach 2015-17 był on wiceministrem infrastruktury i budownictwa, a obecnie zasiada w zarządzie PKP Telkol.

Kandydatką do Senatu w okręgu nr 87 (powiat ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, olecki, piski i węgorzewski) jest obecna senator PiS Małgorzata Kopiczko.

Były wiceminister finansów Janusz Cichoń otwiera listę Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w okręgu olsztyńskim. Tuż za nim są posłowie Anna Wasilewska (PO), Mirosław Pampuch (Nowoczesna), były siatkarz, poseł PO Paweł Papke, a także była kandydatka na prezydenta Ełku Anna Wojciechowska. Koalicja Obywatelska wystawiła także byłego burmistrza Olsztynka Artura Wrochnę i wicemarszałka warmińsko-mazurskiego Marcina Kuchcińskiego.

Kandydatem na senatora w okręgu 86 (miasto Olsztyn, powiat olsztyński, nidzicki oraz szczycieński) popieranym przez Koalicję Obywatelską, PSL-Koalicję Polską oraz Lewicę jest były wiceprezydent Olsztyna i były członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Jarosław Słoma. Obecnie piastuje  stanowisko wiceprezesa zarządu spółki komunalnej – Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie.

Komitet PSL w okręgu olsztyńskim postawił na posłankę ludowców Urszulę Pasławską. Ona otwiera listę a za nią znajdują się historyk Henryk Falkowski z Kukiz’15, radna sejmiku (PSL) Wioletta Śląska-Zyśk, wójt Wydmin Radosław Król i Sylwia Jaskulska z zarządu województwa (PSL).

Wybrany cztery lata temu z listy Kukiz’15 poseł Andrzej Maciejewski, który niedawno opuścił szeregi swego ugrupowania i przeniósł się do PiS, nie znalazł się ostatecznie na liście kandydatów tej partii do Sejmu. Jak twierdzi, stało się to z powodu rozbieżności programowych. Maciejewski zdecydował o starcie do Senatu w okręgu nr 86 z Komitetu Wyborczego Prawica.

Jedynkami list Komitetu Wyborczego SLD na Warmii i Mazurach do Sejmu są: w okręgu olsztyńskim – Marcin Kulasek (SLD) a w okręgu elbląskim – Monika Falej (Wiosna).

 

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Urszula Pasławska, Janusz Cichoń, Wojciech Maksymowicz, okręg olsztyński, okręg elbląski
Janusz Cichoń: Idziemy do wyborów z planem. Wśród nas są ludzie niezwiązani z polityką, ale wrażliwi na nieszczęścia i niedostatki innych

Mamy dobrą propozycję dla Polaków - mówił w Porannych pytaniach Radia Olsztyn Janusz Cichoń poseł PO, lider listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu olsztyńskim. Poseł Cichoń zaznaczył,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV