Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mała firma-mały ZUS. Sprawdź, czy zmiany, które wejdą od nowego roku dotyczą też Ciebie

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Fotolia.com

Od 1 stycznia w życie wejdą zmiany dotyczące obniżenia składek przez niektórych przedsiębiorców. To tak zwany „mały ZUS”.

Osoby, które prowadzą działalność na niewielką skalę, będą mogły opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w niższej wysokości. To oferta między innymi dla tych, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Do momentu, w którym według obliczeń podstawa składek na ubezpieczenia społeczne nie przekroczy 30%. minimalnego wynagrodzenia (w 2019 r. będzie to 675 zł) przedsiębiorca będzie płacił obniżoną stałą kwotę od tej podstawy. Po przekroczeniu tego progu, za każde 1 zł przychodu, jego składki będą rosły o 16 groszy, aż do osiągnięcia tzw. pełnego ZUS-u.

Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z „małego ZUS-u”, ponieważ warunkiem płacenia niższych składek jest prowadzenie działalności gospodarczej przynajmniej przez 60 dni w poprzednim roku. Po rozpoczęciu działalności może jednak skorzystać z innych ulg „ulgi na start” lub preferencyjnych składek ZUS.

Przedsiębiorcy chcący opłacać niższe składki od 2019 roku, mają czas do 8 stycznia, na zawiadomienie ZUS-u o zmianie tytułu ubezpieczenia.

To nie jedyna zmiana – od stycznia, w związku z wejściem w życie projektu e-Akta, zmienia się zakres danych, jakie przedsiębiorcy będą przekazywać do ZUS. Od nowego roku okres przechowywania akt pracowniczych dla wszystkich nowozatrudnionych osób będzie wynosił 10 lat od zakończenia obowiązywania umowy o pracę lub umowy zlecenia. Jest to związane z nowym zakresem danych, które pracodawcy będą przekazywać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe dane dotyczą wypłaconych pracownikowi kwot przychodu. Informacje te będą przesyłane w miesięcznym imiennym raporcie.

Jeśli pracodawca zechce także skrócić okres przechowywania akt pracowniczych za osoby zatrudnione między 1 stycznia 1999 r. a 31 grudnia 2018 r., będzie musiał przekazać do ZUS-u oświadczenie w tej sprawie na specjalnym druku.

Autor: I.Malewska
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, mały ZUS
Jakie zmiany czekają nas w nowym roku? Posłuchaj, co mówią eksperci

Dziś w Bliższych spotkaniach o zmianach, jakie czekają nas od nowego roku. Marek Lewandowski - Radca Prawny był gościem Izabeli Malewskiej. I. Malewska: Jakie zmiany czekają...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV