Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
IMIENINY: Aleksego, Bogdana, Martyny
EUR: 4.2998 CHF: 3.685
USD: 3.6619 GBP: 4.8572
Logowanie
 

Mały ruch graniczny z Rosją nadal zawieszony

Fot. Archiwum Radia Olsztyn

Mały ruch graniczny z Rosją w obwodzie kaliningradzkim wciąż nie został przywrócony, ze względu na politykę tego kraju – powiedział dziś szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał, że z tego samego powodu, w Polsce przebywają wojska NATO.

W zeszłym roku w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży (ŚDM) Polska podjęła decyzję o zawieszeniu przepisów międzyrządowych umów o małym ruchu granicznym (MRG), w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Po światowych Dniach młodzieży przywrócono mały ruch graniczny z Ukrainą, natomiast nie przywrócono go z obwodem kaliningradzkim.

Minister Błaszczak, pytany dziś na konferencji prasowej o przyczyny tej decyzji odparł, że mały ruch graniczny z Rosją wciąż nie został przywrócony – ze względu na zagrożenia związane z polityką rosyjską. W swojej wypowiedzi skupił się jednak na obecności wojsk NATO w Europie Wschodniej.

W sierpniu zeszłego roku szef MSWiA Mariusz Błaszczak mówił, że zawieszenie MRG – spowodowało, że niemożliwe są prowokacje rosyjskie w Polsce. Zadeklarował, że jeżeli zmieni się sytuacja w Rosji – to oczywiście możemy wrócić do małego ruchu granicznego.

Autor: PAP/J. Golon
Redakcja: M. Kłodawska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w MRG
Mały Ruch Graniczny może zostać wkrótce przywrócony

Wiceminister spraw zagranicznych Marek Ziółkowski, podczas trzeciego Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, poinformował, że wkrótce mały ruch graniczny MGR może zostać odwieszony. Wiceminister Ziółkowski przypomniał, że...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV