Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Małżeństwo – jedność serc, dusz i ciał

fot. G.Kasjaniuk

Cykl audycji o fenomenie pokolenia ukształtowanego przez św. Jana Pawła II. Zaprasza Grzegorz Kasjaniuk.

W audycji rozmowa o małżeństwie w nauczaniu świętego Jana Pawła II.  Gośćmi są Iwona Dziak ( Civitas Christiana w Olsztynie, koordynator akcji Tydzień Małżeństwa ), ks. dr Wojsław Czupryński ( duszpasterz diecezjalny rodziny ) i Anna i Marek Rokitowie ( małżeństwo prowadzące warsztaty ” Jedność serc, dusz i ciał” ).

Jesteśmy małżeństwem od 22 lat, rodzicami czworga dzieci, które przyszły do nas przez adopcję. Od 20 lat jesteśmy związani z ruchem Odnowy w Duchu Świętym i z Ośrodkiem Rekolekcyjnym Źródło Jakuba w Dobrym Mieście. Od kilku lat nasze działania skierowane są na wspieranie małżeństw i rodzin, na pomoc w budowaniu jeszcze lepszego małżeństwa i rodziny. Sami dużo otrzymaliśmy od prowadzących kursy, warsztaty i rekolekcje i dane nam było przepracować te treści w małżeństwie. Nie jesteśmy psychologami ani terapeutami, ale przeszliśmy drogę i radości, i kryzysów i chcemy się teraz dzielić swoim doświadczeniem. Prowadzimy wakacyjne rekolekcje małżeńskie i spotkania dla małżeństw z warsztatami oraz  randki małżeńskie

–  Anna i Marek Rokitowie.

Dziś świat stawia na indywidualizację, na rozwój jednostki, samorealizację, kieruje nasze myślenie na siebie. My chcemy zastanowić się jak to pogodzić z jednością małżeńską. Szukamy odpowiedzi m.in. na pytane:  czy będąc tak różnorodni i mając pragnienie samorozwoju możemy budować trwały związek? Mówimy o jedności w szerokim i węższym wymiarze.

fot. archiwum

Projekt Tydzień Małżeństw jest to inicjatywa międzynarodowa prowadzona od 1997 r. promująca szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny, odbywa się równolegle w 22 krajach zawsze w tym samym terminie: 7-14 lutego. W 2018 roku jest organizowany po raz czwarty w Polsce w 12 miastach, a po raz pierwszy w Olsztynie w dniach 7-13 lutego 2018 r.

Iwona Dziak:

Ideą projektu Tydzień Małżeństwa jest czas dla DWOJGA – najbliższych sobie osób, którym codzienność może trochę zatarła intensywność najpiękniejszych relacji. Naszym celem jest propagowanie idei trwałej, bliskiej i satysfakcjonującej relacji małżeńskiej we współczesnym świecie. Promocja instytucji małżeństwa realizuje się w czterech obszarach: duchowym, kulturalnym, edukacyjnym i rekreacyjnym.

fot. G.Kasjaniuk

Ks. dr Wojsław Czupryński:

Świadectwo małżonków, którzy dzielą się doświadczeniem życia w sakramentalnym małżeństwie, sprawia, że nauczanie Kościoła dotyczące małżeństwa i rodziny staje się żywe, autentyczne i nie daje się zepchnąć w sferę teorii.

Posłuchaj audycji Pokolenie JP II

Redakcja: GKasjaniuk

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV