Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Mam nadzieję że pierwsza łopata zostanie wkopana w listopadzie”. Rafał Traks o budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną

Rafał Traks – radny elbląskiej rady miasta i wiceprzewodniczący Komisji Promocji Polityki Regionalnej. Fot. A. Puzdrowska

O negatywnym stanowisku Zarządu Województwa Pomorskiego w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną mówił  Rafał Traks, radny elbląskiej rady miasta z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości i wiceprzewodniczący Komisji Promocji Polityki Regionalnej.

Opinia ta jest reakcją na wniosek złożony przez Urząd Morski w Gdyni w sprawie projektu budowy drogi wodnej. Zarząd województwa pomorskiego wystosował opinię na podstawie tylko jednego z 16 tomów dokumentacji projektowej.

Jak przekonywał w Porannych Pytaniach Rafał Traks, stanowisko zarządu województwa pomorskiego ma podtekst polityczny i ma nadzieję, że prace nad przekopem rozpoczną się w terminie.

Samorząd województwa pomorskiego, którym zarządza Platforma Obywatelska po raz kolejny pokazuje, że Pomorzu i Platformie Obywatelskiej nie zależy na tym, aby kanał żeglugowy powstał jak najszybciej. Mimo to jestem przekonany, że rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie dążył do tego, aby wszystko szło zgodnie z terminem. Pierwsza łopata ma być wkopana już w listopadzie (…) Platforma Obywatelska bardzo mocno próbuje tą inwestycję wstrzymać.

Rafał Traks nie podziela wątpliwości samorządu Pomorza, który obawia się ekonomicznego powodzenia inwestycji oraz kosztów budowy torów wodnych, nowego mostu w Nowakowie i rozbudowy Portu Morskiego w Elblągu. Pojawił się też zarzut, że budowa wyspy na Zalewie Wiślanym może zachwiać równowagą ekologiczną.

Prace są na etapie projektu, więc wiadomo, że coś można niedoszacować. Takie obawy można mieć, ale powinniśmy brać pod uwagę to, że kanał żeglugowy będzie służył całemu regionowi. Będą korzystały z tego wszystkie gminy znajdujące się nad Zalewem Wiślanym. Jestem przekonany, że skorzysta na tym także (…) obawiająca się Krynica Morska, która może wykorzystać potencjał, jaki przed nią stanie.

Pojawił się też zarzut, że budowa wyspy na Zalewie Wiślanym może zachwiać równowagą ekologiczną. Gość Porannych Pytać przekonywał, że wyspa może być atrakcją turystyczną. Wyspa ma mieć prawie 2 kilometry długości i ponad kilometr szerokości.

Jestem przekonany, że wyspa, która powstanie będzie atrakcją turystyczną (…) To jest doskonały produkt turystyczny, który można wykorzystać do promocji Krynicy Morskiej, która stanie się wyspą (…) Nie powinno też być żadnych większych uszczerbków ekologicznych (…)

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma być gotowy do 2022 roku.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Rafałem Traksem

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Platforma, PO, przekop, Pomorze, Mierzeja Wiślana, Rafał Traks
Nadleśnictwo Elbląg zachęca do sadzenia lasu

Akcja odbywa się co roku. Ma już rzeszę zwolenników, którzy wczesną wiosną dopytują się kiedy będą sadzić drzewa. Buki i dęby są charakterystyczne dla Wysoczyzny Elbląskiej....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV