Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Mamy najnowocześniejszą aparaturę do diagnostyki onkologicznej”. Biała sobota w Centrum Onkologii w Olsztynie

Fot. fotolia.com

Biała sobota to ogólnopolska akcja Unii Onkologii organizowana już po raz dziewiętnasty. Z porady lekarskiej i badań w szpitalu MSWiA w Olsztynie można było korzystać do godziny 14.

Większość badań robiono pod kątem wykrycia nowotworu – powiedziała Radiu Olsztyn Magdalena Radłowska, przełożona pielęgniarek.

Marek Lewiński rozmawiał z paniami, które przyszły się zbadać.

Olsztyn – Biała sobota

Nowotwory złośliwe to druga przyczyna zgonów w Polsce. Mężczyźni najczęściej walczą z rakiem gruczołu krokowego i rakiem płuc, a kobiety z rakiem piersi, płuca oraz jelita grubego. Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost zachorowalności na raka jelita grubego u obu płci.

Jak mówi profesor Jadwiga Snarska, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa, szpital posiada najnowocześniejszą aparaturę do diagnostyki onkologicznej. Panie mogły bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne i mammografię. Panowie natomiast w szpitalnym laboratorium moli wykonać badanie biochemiczne markeru PSA.

4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworem.

 

Autor: M.Kwiatkowska/M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w onkologia, nowotwór, rak, badanie
Bezpłatne badanie wzroku w Olsztynie. Okobus sprawdzi, czy nie cierpimy na zespół suchego oka

Uczucie piasku pod oczami czy łzawienie to niektóre z objawów charakterystycznych dla zespołu suchego oka. W Olsztynie jeszcze do 16.00 można za darmo się przebadać. To...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV