Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Maraton pływacki w Olsztynie. Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć.

Fot. OSiR Olsztyn

10 kilometrów pokonywane wpław – tak w największym skrócie wygląda pływacki maraton. 

Będzie on jedną z konkurencji zaczynających się w Olsztynie IV Mistrzostw Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych. Na starcie staną m.in. zawodnicy z Warmii i Mazur.

Od godziny 10 na jeziorze Ukiel w okolicach boisk do siatkówki rywalizować będą seniorzy i juniorzy. Po nich do wody wskoczą bardziej doświadczeni wiekiem zawodnicy, którzy rozstrzygną IV Otwarte Mistrzostwa Polski Masters. W niedzielę od 10 będą natomiast wyścigi sztafet, czyli 3-osobowych zespołów.

Dyscyplina ciekawsza, ale i trudniejsza

Starty na wodach otwartych – jak podkreślają zawodnicy – są dla nich miłą odmianą od pływania „od ściany do ściany” na krytych basenach. Wymagają jednak większej wytrzymałości na długotrwały wysiłek i zmienne warunki atmosferyczne. Najdłuższym dystansem na pływalni jest 1500 metrów. Nie ma tam wiatru, fal, a temperatura chlorowanej wody jest niekiedy dwukrotnie wyższa niż tej w naturalnych akwenach. Kolejnym utrudnieniem jest zakaz używania pianek chroniących organizm przed wyziębieniem. Zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Pływackiego zawody muszą być odwołane, gdy woda ma mniej niż 16 stopni. Co ciekawe, jest też górna granica – wynosi ona 31 stopni.

Miejsce rozgrywania IV Mistrzostw Polski w pływaniu na wodach otwartych. Źródło: PZP

Mistrz świata i wielokrotny mistrz Europy na krytej pływalni Paweł Korzeniowski żartował w rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn, że nie wchodzi do jeziora, bo „boi się, że coś go złapie za nogę”. Na takie ataki długodystansowcy także muszą być przygotowani – zwłaszcza, gdy startują w nieraz wręcz karkołomnych wyścigach na morzu. Tam dodatkowym problemem są m.in. parzące meduzy. Jak czytamy w regulaminie PZP, organizator zawodów ma jednak obowiązek podać „opis występującej roślinności oraz zwierząt”.  W kolejnym punkcie wymienione są „ewentualne miejsca zagrożenia wraz z charakterystyką (prądy, wiry)”.

Medale zostaną rozdane po raz 4.

Pierwsze Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych odbyły się w 2013 roku w Kryspinowie. Złoto zdobyła wtedy Monika Czerniak. Wtedy jeszcze reprezentowała AZS UWM Olsztyn. Obecnie jest reprezentantką Kormorana Olsztyn. Czwarte miejsce zajęła inna zawodniczka związana teraz z akademickim klubem – Paulina Zachoszcz z MKP Szczecin. Wśród mężczyzn na podium stanęli dwaj pływacy AZS. Drugi był Krzysztof Pielowski, a trzeci – Sylwester Borowicz-Skoneczny. Wygrał pochodzący z Elbląga Sebastian Karaś, reprezentujący G-8 Bielany Warszawa.

We wrześniu 2015 roku ten zawodnik pokonał wpław kanał La Manche z Dover do Calais. Pobił rekord kraju na tej trasie liczącej ponad 33 kilometry. Osiągnął czas 8 godzin, 48 minut i 26 sekund. Tak komentował swój wyczyn na antenie Polskiego Radia Olsztyn.

00:00 / 00:00

Warto dodać, że to nie jedyny śmiałek z Warmii i Mazur. W sierpniu tego samego roku ponad 40 kilometrów i cztery jeziora mazurskie przepłynął pochodzący z Giżycka Bartłomiej Kubkowski. Miesiąc wcześniej wywalczył z Kormoranem tytuł Drużynowego Mistrza Polski.

W drugich mistrzostwach, rozegranych również w Kryspinowie, złoto zdobyła Joanna Zachoszcz z AZS UWM. Druga była Monika Czerniak z tego samego klubu, a trzecia Justyna Burska z UKS Piątka Konstantynów Łódzki. Krzysztof Pielowski z AZS UWM powtórzył swój wynik z poprzedniego roku. Pierwsze miejsce zajął Jan Urbaniak z Warty Poznań. Sebastian Karaś był trzeci.

Gospodarzem ubiegłorocznych mistrzostw był Olsztyn. Pogoda nie rozpieszczała zawodników. Było zimno i wietrznie, momentami też mżyło. Z aurą i rywalkami najlepiej poradziła sobie Justyna Burska z UKS Piątka Konstantynów Łódzki. Wygrała z gospodyniami – Moniką Czerniak reprezentującą Kormoran Olsztyn i Joanną Zachoszcz z AZS UWM Olsztyn.

00:00 / 00:00

Mistrzyni Polski niedługo po tych zawodach została koleżanką klubową trzeciej na mecie Joanny Zachoszcz.

Trasa wyścigów indywidualnych IV Mistrzostw Polski w pływaniu na wodach otwartych. Źródło: PZP

Na podium mężczyzn stanęli ci sami pływacy, którzy zdobywali medale w poprzednim roku. Krzysztof Pielowski zamienił się miejscami z Sebastianem Karasiem. Obaj przez rok zmienili też barwy klubowe – Pielowski na Kormoran Olsztyn, a Karaś na AZS AWF Warszawa.

Zawodników rozgrzeje rywalizacja

Sebastian Karaś nie wystartuje w tegorocznych mistrzostwach w Olsztynie. Przygotowuje się do przepłynięcia na przełomie lipca i sierpnia 100 kilometrów wpław przez Bałtyk. Pewne jednak, że rywalizacja zarówno wśród pań, jak i panów, będzie bardzo zacięta. Emocji nie zabraknie też na krótszych dystansach – 2,5, 5 i 7,5 kilometra. Do tych konkurencji zgłosiło się wielu zawodników z Warmii i Mazur, ale najliczniejszą reprezentację ma Kormoran. Choć najważniejsze w tych zmaganiach jest pokonanie całej trasy, a satysfakcję może dać sam udział, pływacy muszą dotrzeć do mety w określonych limitach czasowych. Ustalane są od czasu zwycięzcy (osobno dla kobiet i mężczyzn). Wynoszą one: na 2,5 i 5 kilometra – 15 minut, 7,5 – 30 minut, a na 10 kilometrów – 45 minut. Czas będzie też kluczowy dla ostatecznej klasyfikacji wyścigów sztafetowych. 3-osobowe zespoły składające się z 2 kobiet i jednego mężczyzny lub 2 mężczyzn i 1 kobiety, będą miały do pokonania 3 kilometry. Inaczej niż na krytej pływalni, drużyna płynie razem. Wynikiem jest suma czasów wszystkich zawodników.

Trasa wyścigów sztafetowych IV Mistrzostw Polski w pływaniu na wodach otwartych. Źródło: PZP

Czołówka na starcie

Pierwszego dnia zobaczymy m.in. Joannę Zachoszcz, która przygotowuje się do startu w Rio de Janeiro, a także Justynę Burską i Krzysztofa Pielowskiego. Ta dwójka w czerwcu również walczyła o kwalifikację. Sportowcy z Olsztyna stanowili 3/4 kadry Polski na zawody w Portugalii. Spoza stolicy Warmii i Mazur był tylko Mateusz Sawrymowicz z MKP Szczecin. Jako trener reprezentacji do Setubal poleciał też Jacek Puciło, prowadzący na co dzień AZS UWM. Zapoczątkował on w Olsztynie pływanie na wodach otwartych. Teraz regularnie powoływany jest do kadry szkoleniowej.

Dyscyplina olimpijska

Maraton pływacki został włączony do programu igrzysk w 2008 roku. Pływanie na wodach otwartych pojawiło się jednak już w Sydney w 2000 roku, kiedy pierwszy raz pod znakiem pięciu olimpijskich kółek rozegrano zawody triathlonowe. Jedyną Polką specjalizującą się w maratonie, która uczestniczyła w najważniejszej sportowej imprezie czterolecia, była Natalia Charlos. Podczas igrzysk w 2012 roku w Londynie zajęła 15. miejsce.

 

Program IV Mistrzostw Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych

23.07

10.00 – start wyścigów indywidualnych na dystansach:

2,5 km (3 pętle) – 14 lat

5 km (6 pętli) – 15 i 16 lat

7,5 km (9 pętli) – 17-18 lat

10 km (12 pętli) 19-23 lat i kategoria OPEN

po zakończeniu wyścigów start IV Otwartych Mistrzostw Polski Masters

24.07

10.00 – start wyścigów sztafetowych

 

(kos)

Więcej w pływanie, Mistrzostwa Polski, maraton pływacki, pływanie długodystansowe
Udany występ w ME wodnych maratończyków

Pływacy z Olsztyna specjalizujący się w wyścigach długodystansowych na wodach otwartych wystartowali w Mistrzostwach Europy. Zawody odbyły się w Holandii. W wyścigu indywidualnym na 10 kilometrów...

Zamknij
RadioOlsztynTV