Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marc Lemaitre: Przed nami dyskusja, czy bycie w Unii Europejskiej oznacza bycie w strefie euro?

Marc Lemaitre

Marc Lemaitre, dyrektor generalny departamentu regionalnej i miejskiej polityki Komisji Europejskiej, gość Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn potwierdził, iż słyszy się głosy, by ograniczyć ambitną politykę spójności. Unię Europejska czeka debata na finansami i unią monetarną.

Krzysztof Kaszubski: Panie dyrektorze, na Malcie doszło do spotkania ministrów krajów członkowskich odpowiedzialnych za unijną politykę spójności. Czy to prawda, że na 5 scenariuszy tylko jeden zakłada, że budżet polityki spójności po Brexicie, po roku 2020 będzie na tym samym poziomie co poprzednie?

Marc Lemaitre: Mamy dokumenty refleksyjne, które wiernie oddają dokumenty właściwe. Dopuszczają one debatę nad 5 kontrastującymi ze sobą scenariuszami przyszłej ewolucji UE i dokumenty refleksyjne, które przewidują konsekwencje tych 5 scenariuszy. W 4 z tych scenariuszy rzeczywiście są wskazania ale bez absolutnej pewności co do poziomu wydatków, z dużym prawdopodobieństwem co stanie się z unijnym budżetem.

Krzysztof Kaszubski: A jakie jest pana zdanie, bo członkowie Parlamentu Europejskiego jasno mówią, że nie zgodzą się na obniżenie budżetu spójnościowego w przyszłej perspektywie.

Marc Lemaitre: Jesteśmy jedną komisją więc mamy automatycznie propozycję całościowego budżetu Unii i przewiduję, że ta propozycja będzie rozważana przez wszystkich członków komisji wliczając w to moją komisarz panią Crecu. Jest to moment, by pochylić się nad propozycją Komisji Europejskiej. Teraz jesteśmy gotowi słuchać, co różne strony mają do powiedzenia. Głos PE jest bardzo ważny. Nie jesteśmy szczęśliwi, że słyszymy głosy z PE, z regionów, od członków UE wzywające do ograniczenia ambitnej polityki spójności. Wielu członków Unii mówi, że wkładanie funduszy w tym momencie nie ma sensu, takie jest np. stanowisko Hiszpanii.

Krzysztof Kaszubski: Jakie jest stanowisko krajów płatników netto?

Marc LemaitreMarc Lemaitre: To sytuacja z wieloma niewiadomymi. Nic jeszcze nie jest zdecydowane.

Krzysztof Kaszubski: Jaka jest pana opinia na temat utworzenia odrębnego budżetu strefy euro, ministra finansów strefy euro, parlamentu strefy euro. O tym mówił komisarz Pierre Moscovici.

Marc Lemaitre: Miałoby to nastąpić po roku 2025. Przed nami dwa fundamentalne pytania. 1. Jak połączyć budżet i reformy strukturalne? 2. Oferta funkcji stabilizacyjnej. Reformy strukturalne zawierają w sobie dwie opcje. Jedna dotyczyłaby kreowania samo stabilizujących instrumentów, druga dotyczyłaby osadzenia w pozytywnym sensie poprzez pozytywne zachęty do reform strukturalnych w ramach polityki spójności. Myślę, że w tej pierwszej opcji, to pytanie jest niezwykle istotne z punktu widzenia strefy euro i wszystkich członków UE. Myślę, że przejście do drugiej opcji byłoby logiczne dla wszystkich członków UE. Funkcja stabilizująca to element, który komisarz Moscovici podkreślał. Byłoby to naturalnym i konkretnym dla strefy euro. Ponieważ kiedy jesteśmy w unii monetarnej nie jesteśmy właścicielem swojej polityki monetarnej. Unia monetarna pozwala uniknąć zbyt dużych przeskoków i huśtawek na wykresie ekonomicznym. Jednym z pomysłów ma być próba ustabilizowania poziomu inwestycji publicznych w krajach unijnych a w kolejnym kroku, jak wesprzeć walkę z bezrobociem. Będzie to przedmiotem całościowej debaty nad unijnymi finansami. Czy bycie w UE oznacza bycie w strefie euro, jak powiedział pan Moscovici? Strefa euro po Brexicie to będzie 85% europejskiej gospodarki.

Posłuchaj całej rozmowy.

00:00 / 00:00
(ASocha)

Więcej w Unia Europejska, Marc Lemaitre
Unijna komisarz Corina Crețu przeciwna karaniu Polski za nieprzyjmowanie uchodźców

Fundusze unijne mają służyć zwiększeniu liczby miejsc pracy i rozwojowi, a nie karaniu członków Unii Europejskiej - powiedziała Polskiemu Radiu Olsztyn unijna komisarz do spraw polityki...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV