Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marcin Dąbrowski: referenda są istotą polskiej demokracji

Marcin Dąbrowski – konstytucjonalista Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Fot. B. Świerkowska-Chromy

O ogólnokrajowym referendum mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Marcin Dąbrowski – konstytucjonalista Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie.

W najbliższą niedzielę Polacy będą mogli odpowiedzieć na trzy pytania dotyczące: jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych oraz podatków. W Konstytucji zapisane jest, że referendum może być przeprowadzone w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Żeby referendum było ważne, do urn musi pójść ponad 50 procent wyborców.

Wątpliwości budzi pytanie dotyczące rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika. Wiele osób zastanawia się, czy jest to sprawa o szczególnym znaczeniu dla państwa. W Radiu Olsztyn konstytucjonalista Marcin Dąbrowski przekonywał, że każda osoba może mieć inne zdanie w tej kwestii. Dodał również, że pytanie o JOW-y jest zgodne z Konstytucją.

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Marcinem Dąbrowskim

00:00 / 00:00

 

 

(kdym/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konstytucjonalista, referenduk
Joanna Juchniewicz: konstytucja nie może być aktem uchwalanym na chwilę

Aby wprowadzić Jednomandatowe Okręgi Wyborcze trzeba zmienić konstytucję – mówiła w Porannych Pytaniach dr Joanna Juchniewicz, konstytucjonalistka z wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Prezydent Bronisław...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV