Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marcin Horała: Kto odpowiada za to, że z budżetu wyciekały miliardy złotych z podatku VAT?

Poseł PiS Marcin Horała. Fot. A. Piedziewicz

O powołaniu komisji śledczej do spraw podatku VAT i swojej kandydaturze na jej przewodniczącego – mówił  w Porannych Pytaniach poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała.

Za podjęciem uchwały w sprawie powołania komisji VAT-owskiej opowiedziała się sejmowa komisja ustawodawcza. Kandydatem na przewodniczącego jest parlamentarzysta PiS Marcin Horała. Komisja miałaby powstać jeszcze przed sejmowymi wakacjami.

Przysłowie mówi, że w życiu pewna jest tylko śmierć i podatki. Dopóki przewodniczącym nie zostałem to zakładam, że zawsze może się zdarzyć, że nie zostanę. Jest oficjalna rekomendacja klubu Prawa i Sprawiedliwości. Powstanie komisji jest poza moją kontrolą. Są to decyzje prezydium Sejmu. Aby komisja powstała trzeba wykonać kilka kroków legislacyjnych. Na pewno stanie się to w czerwcu jeszcze przed sejmowymi wakacjami.

Marcin Horała potwierdził, że komisja śledcza do spraw podatku VAT zajmie się latami 2007-2015, czyli okres rządu PO-PSL.

Sejmowe komisje śledcze są od badania nieprawidłowości w obszarze ściągania podatków (…) tak było w latach 2007-2015. Do roku 2007 ze ściągalnością podatków było bardzo dobrze i od 2016 roku znów robi się coraz lepiej. Nie jest jeszcze bardzo dobrze, ale w 2 lata jest wyraźna poprawa.

Coraz częściej pojawiają się głosy, że przed wyborami samorządowymi komisja ma uderzyć w opozycję. Zdaniem posła Horały w latach 2007-2015 dochodziło do oszustw i wyłudzeń VAT-u.

Niestety tak się składa, że w 2007 roku, kiedy PO i PSL obejmowały władzę była bardzo dobra ściągalność podatków i byliśmy na drugim miejscu w Europie, a w roku 2015 byliśmy już na 22 miejscu. Sytuacja drastycznie się pogorszyła (…) Faktycznie, jest tu bezpośrednia korelacja między rządami PO i PSL a luką VAT-owską i złym ściąganiem podatków, ale jest to obiektywny fakt i nic na to nie poradzę. Nie widzę tu żadnego związku z kryzysem. Ta dziura zwiększyła się ponad trzykrotnie (…) Kto decydował o tym, że skoro wszystko było gotowe i były opracowane rozwiązania nie wprowadzono ich w życie.

Posłuchaj całej rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Marcinem Horałą

 

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w poseł, PiS, VAT, komisja śledcza, Horała
Poseł Marcin Horała o komisji śledczej ds VAT

Przyszły przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds VAT odwiedził Warmię i Mazury. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała spotkał się z mieszkańcami Kętrzyna i Pozezdrza, Ornety i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV