Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marcin Kazimierczuk: „Afrykański pomór świń obejmuje coraz większy obszar Warmii i Mazur”

Wicedyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dr Marcin Kazimierczuk. Fot. Ł.Sadlak

O pomocy w związku z afrykańskim pomorem świń i szacowaniu strat po suszy – mówił goszczący w Porannych pytaniach Marcin Kazimierczuk, wicedyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Hodowcom trzody chlewnej spieszy z pomocą Warmińsko-Mazurski Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – mówił Marcin Kazimierczuk.

Rolnicy mogą się ubiegać o zwrot 75 procent kosztów poniesionych na bioasekurację.

Chodzi o maty dezynfekcyjne, odzież ochronną, którą należy wkładać wchodząc do budynku gospodarczego, tak żeby nie zawlec wirusa przez przypadek. Mówimy również o zabezpieczeniu budynków gospodarczych przed dostępem zwierząt domowych.

Wnioski można składać do 14 września. Inną formą pomocy na obszarach dotkniętych pomorem są premie na zmianę profilu produkcji adresowane do małych gospodarstw hodowlanych.

Warunkiem skorzystania z premii na utworzenie działalności gospodarczej, która wypełni niszę po produkcji trzody chlewnej jest rezygnacja z dotychczasowej hodowli.

W Porannych pytaniach wicedyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie mówił także o suszy i stratach jakie spowodowała na Warmii i Mazurach.

Opóźnia się szacowanie strat w uprawach rolnych. Jak wyjaśnił Marcin Kazimierczuk powodem jest późne zgłaszanie przez rolników informacji dotyczących szkód spowodowanych przez tegoroczną suszę. Wielu z nich robi to dopiero teraz. Odszkodowania, na które rząd przygotował 800 milionów złotych będą wypłacane dopiero po oszacowaniu strat przez komisje w całym kraju.
Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Marcinem Kazimierczukiem

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wieś, rolnictwo, susza, straty, afrykański pomór świń, ASF, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Wilki zaatakowały stado owiec w Bukwałdzie pod Olsztynem

Wilki zagryzły sześć owiec w Bukwałdzie pod Olsztynem, a kilka kolejnych poważnie okaleczyły. Na podstawie śladów i charakterystycznych ran kąsanych na owcach potwierdzono, że to wilk...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV