Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marcin Kazimierczuk: Uczymy młodych ludzi, żeby świadomie podejmowali decyzje

Dr Marcin Kazimierczuk z Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie. Fot. K. Ośko

Znajomość podstawowych zasad prawa jest ważna, żeby wejść w dorosłość – przekonują o tym maturzystów pracownicy Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie. Przygotowali program „Propedeutyka prawa w liceach”. Uczestniczą w nim uczniowie szkół z Warmii i Mazur. Koordynatorem tego projektu jest doktor Marcin Kazimierczuk, który gościł w Polskim Radiu Olsztyn. Rozmawiali z nim Izabela Malewska i Krzysztof Kaszubski.

Izabela Malewska: Spotykacie się z młodzieżą – głównie z klas maturalnych. Co próbujecie jej przekazać?

Marcin Kazimierczuk: Wydział Prawa i Administracji wyszedł z inicjatywą, aby zwiększać świadomość prawną uczniów klas maturalnych liceów i szkół ponadgimnazjalnych. Rozpoczęliśmy nasz program, w którym realizujemy kilka bloków tematycznych – główne to: wprowadzenie do prawoznawstwa, prawa cywilnego, karnego, gospodarczego i administracyjnego. Realizujemy 10 godzin w ramach zajęć między październikiem a lutym – tak, żeby w drugim semestrze uczniowie mogli skupić się wyłącznie na egzaminie dojrzałości. Spotkaliśmy się z życzliwością szkół w Bartoszycach, Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie, ale też i innych liceów. Dyrekcja udostępnia nam czas lekcyjny i dzięki temu możemy wpajać młodym ludziom podstawowe zasady prawa.

I.M.: Tłumaczyć, że podpis złożony na pewnych dokumentach jest już zobowiązujący.

Krzysztof Kaszubski: …jakie są konsekwencje prawne naszych decyzji.

M.K.: Przede wszystkim to, że zanim złoży się podpis, należy przeczytać i zrozumieć umowę. Dopiero później zgodzić się z formą i treścią.

I.M.: Czy można jeszcze przystąpić do programu? Czy szkoły mogą się zgłaszać?

M.K.: Tak, jesteśmy otwarci na wszelkie zgłoszenia szkół z naszego województwa. Bezpośredni kontakt podany jest na stronie internetowej Wydziału Prawa i Administracji. Ja jestem koordynatorem programu, pomysłodawcą jest profesor Przemysław Dąbrowski, a pan dziekan profesor Jerzy Kasprzak sam uczestniczy w takich lekcjach. 16 listopada poprowadzi zajęcia w dwóch olsztyńskich liceach.

K.K.: Jak opowiadać o prawie, żeby nie było nudno?

M.K.: To proste. Pracownicy WPiA są przygotowani do przekazywania wiedzy w ciekawy sposób. Ponadto łączymy teorię z praktyką, bo w większości sami wykonujemy zawody prawnicze. A to jest bardzo interesujące dla młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłość.

K.K. Czy to jest też sposób na podniesienie świadomości prawa w społeczeństwie?

M.K. Właśnie na to jest nakierowany nasz program. Chcemy działać, edukować młodych ludzi, żeby oni mogli w przyszłości świadomie podejmować decyzje w tym nieraz gąszczu przepisów prawnych.

 

Posłuchaj całej rozmowy z Marcinem Kazimierczukiem

00:00 / 00:00

 

(kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, Wydział Prawa i Administracji, Marcin Kazimierczuk
Wojciech Maksymowicz: Europa to świetna baza edukacyjna dla Azji

Kolejne stymulatory mózgu zostaną wszczepione osobom w śpiączce jeszcze w listopadzie - mówił goszczący w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn profesor Wojciech Maksymowicz, prorektor Uniwersytetu Warmińsko-...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV