Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marek Borowski laureatem Nagrody 25-lecia Samorządności

Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności oraz założyciel i prezes Banku Żywności w Olsztynie, otrzymał Nagrodę Obywatelską 25-lecia Samorządności.

Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności. Fot. A. Skrago

Jest to wyróżnienie – przyznawane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego – dla nowatorskich i efektywnych działań obywatelskich, które mogą być wzorem do naśladowania.

To głównie za sprawą zaangażowania Marka Borowskiego, udało się zmienić niekorzystne przepisy dotyczące VAT od darowizn żywności. Obecnie wszyscy darczyńcy mogą przekazywać darowizny żywnościowe organizacjom pożytku publicznego i nie są obciążane podatkiem, a jednocześnie mogą wliczyć darowiznę w koszt uzyskania przychodu.

Po wprowadzeniu przez Rosję embarga na polskie jabłka Banki Żywności w Olsztynie, ale i całej Polsce wypełniły się owocami i warzywami. Fot. A. Skrago

Marek Borowski swoją działalność społeczną rozpoczął w latach 90-tych. Jeszcze pracując w szkole jako nauczyciel matematyki założył Stowarzyszenie Dzieciom Wiejskim. Organizował czas dla najuboższych dzieci i postanowił zadbać o ich najpilniejszą potrzebę czyli dożywianie. Z jego inicjatywy powstała Strategia walki z niedożywieniem dzieci w województwie. Bank Żywności jest jej głównym realizatorem. Jest także współtwórcą i od początku członkiem Zarządu Fundacji Fundusz Ziemi Olsztyńskiej, która od 15 lat udziela około 60 stypendiów rocznie dla ubogich i zdolnych uczniów z powiatu olsztyńskiego.

Zbiórka żywności na Warmii i Mazurach. Fot. Bank Żywności

W 2002 roku Marek Borowski został prezesem Federacji Polskich Banków Żywności, która zrzesza 31 Banków Żywności w całym kraju. Federacja skutecznie zapobiega marnowaniu żywności i przekazuje ją osobom potrzebującym. Tylko w zeszłym roku Banki Żywności uratowały 700 ton żywności z supermarketów i przekazały ją tysiącom osób potrzebujących. Banki są rozwiązaniem także w sytuacjach kryzysowych takich jak objęcie owoców i warzyw embargiem przez Federację Rosyjską. Całą działalność Banki Żywności pokrywają z darowizn, grantów i dotacji. Ich działalność wspierają wolontariusze. (wch/bsc)

Prowadzona przez wolontariuszy zbiórka żywności. Fot. archiwum RO

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bank, Bank Żywności, Marek Borowski, Nagroda Obywatelska
Masowo gubimy ważne dokumenty

Prawo jazdy i karty kredytowe gubimy na potęgę - wynika z raportu przygotowanego przez Związek Banków Polskich. Informacja o ich utracie trafia do specjalnej bazy dokumentów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV