Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marek Lewiński zaprasza do wysłuchania reportażu „Przerwa w egzaminach”. Premiera w piątek o 18:30

Dzieci uchodźców z Sudanu Południowego dostają w szkole mundurki uszyte przez siostry zakonne. Często są to ich jedyne ubrania. Fot. M. Lewiński

Wojna domowa, śmierć, głód i bieda – przed tym chrześcijańscy Murzyni uciekają z Sudanu Południowego do arabskiego, stale islamizowanego Sudanu. Polskie Radio Olsztyn zaprasza do wysłuchania reportażu „Przerwa w egzaminach”, który opowiada o losach dzieci uchodźców z Sudanu Południowego.

Autorem zarejestrowanego w marcu tego roku reportażu jest Marek Lewiński, który był w Sudanie z odwiedzinami u brata. Miał okazję być m.in. w szkole dla dzieci uchodźców, która położona jest na obrzeżach Chartumu, czyli stolicy tego państwa. Placówkę prowadzą siostry ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, czyli tzw. Salezjanki. Wśród nich jest Polka – pochodząca z suwalszczyzny siostra Teresa Roszkowska, która wyjechała z kraju w 1985 roku.

Siostra Teresa jest narratorką reportażu „Przerwa w egzaminach”. Opowiada o tym, co działo się z dziećmi zanim trafiły do ich szkoły na suburbiach Chartumu. Często są to sieroty, które straciły rodziców w wyniku wojny domowej. Wielokrotnie ich ucieczka z Sudanu Południowego do Sudanu była pełna niebezpieczeństw. Teraz natomiast mieszkają w prowizorycznych szałasach nad brzegiem niebezpiecznego Nilu. Dzieciom wciąż grożą głód i choroby, takie jak malaria. W szkole znajdują jednak bezpieczeństwo i zapominają o tragicznych doświadczeniach potrafiąc się przy tym doskonale bawić.

Premiera reportażu „Przerwa w egzaminach” odbędzie się w najbliższy piątek o 18:30 w audycji Najlepsza Pora Dnia.

W Sudanie Marek Lewiński zarejestrował również audycję z cyklu Pokolenie JPII, w której rozmawia ze swoim bratem – księdzem Przemysławem (aktualnie Sekretarzem Nuncjatury Apostolskiej w Kazachstanie z siedzibą w Astanie). Audycja jest dostępna TUTAJ.

Posłuchaj reportażu

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w reportaż, Sudan, Marek Lewiński
Metamorfozy

Co tak naprawdę kryje się za zmianą kolorów, fasonów, które nosimy? Czy korzystając z usług stylistów chodzi nam  o oszczędność czasu poświęconego na zakupy w galeriach,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV