Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marek Marcinkowski: Nie używam słowa „emerytura”

Marek Marcinkowski

Gościem Barbary Fedoniuk był Marek Marcinkowski, pedagog, historyk sztuki, animator kultury, w latach 2000-2015 dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Urodził się 7 stycznia 1946 roku w Kole. Tam ukończył liceum ogólnokształcące, a następnie: Państwowe Studium Kulturalno-Oświatowe i Bibliotekarskie we Wrocławiu, pedagogikę kulturalno-wychowawczą na Uniwersytecie Wrocławskim (absolutorium) oraz historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Mieszkał i pracował w Kole, Gnieźnie, Wrocławiu, Wołowie, Lubinie, Legnicy i Sieradzu. Od 1982 roku mieszka i pracuje w Olsztynie.

W Olsztynie pracował w Biurze Badań i Dokumentacji Zabytków (kierownik pracowni urbanistyki i architektury), a następnie, od 1989 roku, wykładał historię sztuki na kierunku „wychowanie plastyczne” w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie (następnie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie). Podczas pracy na uczelni sprawował także funkcje prodziekana oraz zastępcy dyrektora Instytutu Wychowania Plastycznego. Był twórcą Galerii Akademickiej oraz pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego VIDECO. Przez wiele lat był także jurorem Olimpiady Artystycznej (sekcja plastyki) i członkiem jej Komitetu Głównego. Pracował również w senackiej komisji współpracy z zagranicą. W tym czasie był też współorganizatorem oraz przewodnikiem licznych objazdów studyjnych po zabytkach Włoch, Francji, Czech i Austrii, dla studentów, historyków i miłośników sztuki.

Od marca 2000 roku w wyniku konkursu objął dyrekcję Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Podczas ponad piętnastoletniego kierowania instytucją stworzył rozbudowany system systematycznej edukacji kulturalnej, obejmujący takie obszary jak: literatura, sztuki piękne, film, teatr muzyka i taniec. Efektem tych działań było m.in. stworzenie silnej grupy literackiej, obecnej na scenie ogólnopolskiej, rozwój ruchu chóralnego ukoronowany m.in. nagrodą „Fryderyk” dla działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury chóru kameralnego Collegium Musicum, sukcesy w ogólnopolskich konkursach plastyków i grup teatralnych. W ramach programu edukacji kulturalnej wygłosił kilkadziesiąt wykładów w cyklach: „Wieczory Włoskie”, „Artystyczne wędrówki”, „Kobiety w sztuce XX wieku”, „Muzea świata” i „Ogrody świata”.

Organizowane przez MOK Olsztyńskie Lato Artystyczne otrzymało w 2005 roku tytuł Produktu Turystycznego Roku, przyznany przez Polską Organizację Turystyczną. Podobny tytuł otrzymało w roku 2010 od Warmińsko-Mazurskiej Organizacji Turystycznej.

Przez szesnaście edycji letniego cyklu wydarzeń kulturalnych Marek Marcinkowski był dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Olsztyńskie Noce Bluesowe.

(Leksykon Kultury Warmii i Mazur/as)

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jesień, mgły, chłód i wilgoć…

Jesień, mgły, chłód i wilgoć... czy można w takiej aurze pogodowej doszukać się czegoś miłego? Uważam, że można i zachęcam do wysłuchania tej audycji. Zapraszam na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV