Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mariusz Błaszczak: Staramy się przyjmować rodaków potrzebujących pomocy

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Fot. MSWiA

Początki były trudne, ale mam nadzieję, że dalej wszystko będzie się dobrze rozwijało – mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Mariusz Błaszczak.

Minister spraw wewnętrznych i administracji pożegnał w Rybakach grupę uchodźców z Donbasu i Mariupola. Zapewnił, że nasz kraj jest gotowy przyjąć kolejnych emigrantów z Ukrainy. – Oba programy się sprawdziły. 400 osób znalazło spokój i bezpieczeństwo w Polsce oraz szansę rozwoju – swojego i swoich dzieci.

Wszystkie rodziny mają zapewnione mieszkania. – Chciałbym podziękować za to samorządom, organizacjom pozarządowym, Caritasowi i sponsorom. Jeszcze nie wszyscy mają pracę, ale na pewno ją dostaną – podkreślał Mariusz Błaszczak. Członkowie rodzin, które zamieszkały w Gdańsku, zostali zatrudnieni w Stoczni Gdańskiej.

W poprzedniej turze do programu pomocowego zgłosiły się zaledwie 23 samorządy. W całej Polsce jest ich ponad tysiąc. Teraz zainteresowanie było większe. Jak powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji, może to wynikać z większej wrażliwości mediów. Podziękował dziennikarzom za przekazywanie informacji dotyczących pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Sprowadzenie Polaków z byłych republik sowieckich ma ułatwić ustawa przygotowywana na podstawie projektu obywatelskiego . Reprezentantem grupy obywateli był Jakub Płażyński – syn sp. Macieja Płażyńskiego. Koordynatorem prac związanych z przygotowaniem projektu jest senator Anna Maria Anders. Prace trwają w kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Nie czekając na uchwalenie ustawy staramy się przyjmować rodaków potrzebujących pomocy.

W Porannych Pytaniach Mariusz Błaszczak zapewnił też, że Światowe Dni Młodzieży będą bezpieczne, bo służby są dobrze przygotowane dzięki m.in. uchwaleniu ustawy antyterrorystycznej.

 

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Mariuszem Błaszczakiem

00:00 / 00:00

 

Krzysztof Kaszubski rozmawia z Mariuszem Błaszczakiem. Fot. K. Pakulnicki


(kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, Ukraina, Mariusz Błąszczak, Donbas, uchodźcy, Rybaki, emigranci
Kolejni uchodźcy zaczną nowe życie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak pożegnał w Rybkach Polaków ewakuowanych w listopadzie ubiegłego roku z Donbasu i Mariupola. Uchodźcy przebywali w ośrodku Caritas przez...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV