Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mariusz Pawłowski: Problem nielegalnego hazardu da się rozwiązać

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Mariusz Pawłowski. Fot. Ł. Sadlak

Przedsiębiorcy z Warmii i Mazur bez problemów poradzili sobie obowiązkiem składania Jednolitych Plików Kontrolnych VAT mówił w Porannych Pytaniach dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Mariusz Pawłowski.

Od początku roku mikrofirmy mają obowiązek składania elektronicznych Jednolitych Plików Kontrolnych VAT. Dziś jest ostatni dzień składania JPK za drugi miesiąc tego roku.

W województwie warmińsko-mazurskim procent przedsiębiorców, który złożył Jednolity Plik Kontrolny jest na takim samym poziomie jak średnia ogólnokrajowa, czyli 95 procent (…) Ci, którzy tego nie zrobili zostaną powiadomieni (…) i będziemy się starali, aby w tym pierwszym okresie nie byli oni karani (…)

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie podkreślił, że nie było też dużo nieprawidłowości.

Relatywnie nie była to duża skala. Na wszystkie jednolite pliki kontrolne, które dotyczą łącznie 650 milionów faktur nieprawidłowości zidentyfikowano w 85 tysiącach w całym kraju. Na tę liczbę mogą się składać błędy zamierzone, próby wyłudzenia podatków, ale mogą to być też zwykłe pomyłki.

Jest za wcześnie, by mówić o tym, że JPK VAT pozwolił wykryć jakieś celowe oszustwo podatkowe na Warmii i Mazurach.

Cały czas analizujemy pliki. Jeśli chodzi o mikroprzedsiębiorców to jest dopiero pierwszy miesiąc (…) Cała idea składania plików kontrolnych powiodła się. Na Warmii i Mazurach było 115 spotkań, w których wzięło udział ponad 2 tysiące 300 osób. To sukces nie tylko Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów, ale także efekt pracy mediów, które włączyły się w akcję.

Trwa składanie rozliczeń podatków PIT za ubiegły rok. Podobnie jak przed rokiem nie trzeba rozliczać się samemu. O rozliczenie można poprosić Urząd Skarbowy. W ubiegłym roku nie była to popularna usługa.

Chcemy nakłaniać do składania tzw. PIT WZ. Jest to wniosek o rozliczenie przez Urząd Skarbowy. Każdy, kto otrzymuje PIT od pracodawcy może złożyć wniosek o przygotowanie rozliczenia przez urząd skarbowy. Wciąż uważamy, że jest to bardzo atrakcyjna forma, ale korzysta z tego bardzo mała liczna osób. Wniosek taki można złożyć do 16 kwietnia.

Izba Administracji Skarbowej zajmuje się także nielegalnymi automatami do gier. Co jakiś czas służby celne województwa warmińsko-mazurskiego informują o likwidacji kolejnych nielegalnych punktów. Ostatni taki przypadek był w Bartoszycach, gdzie w jednym z punktów działało 10 nielegalnych „jednorękich bandytów”. Właścicielowi punktu grozi rekordowa kara nawet miliona złotych.

Jak powiedział dyrektor Pawłowski kara administracyjna wynika z ustawy.

 Jest to kara określona kwotowo. Nie ma tu kary procentowej, ani uznaniowej. Jest kara w wysokości 100 tysięcy złotych od automatu. To bardzo wysoka sankcja, ale to proceder, z którym borykamy się od pewnego czasu. Na naszych ulicach wciąż jeszcze spotykamy salony gier, w których są automaty. W ostatnich latach 90 procent tych salonów zostało trwale zlikwidowanych (…) Jeżeli nie uporządkujemy rynku i nie zwyciężymy z nielegalnym hazardem nie będziemy mogli liczyć na to, że legalnie działające przedsiębiorstwa będą chciały prowadzić działalność w kraju.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Mariuszem Pawłowskim

 

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w podatki, VAT, nielegalne, automaty, Izba Administracji Skarbowej
Sąd oddalił pozew byłej celniczki przeciwko dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie

Była funkcjonariuszka służby celnej Monika P. domagała się od dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił powództwo....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV