Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mariusz Pawłowski: Skarbówka ma skuteczne narzędzia do walki z przestępcami

Mariusz Pawłowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie

Szef Krajowej Izby Administracji Skarbowej będzie mógł na 72 godziny blokować podejrzane rachunki bankowe. Przelewy przedsiębiorców już teraz są pod kontrolą Izby.

– Dzięki temu jeszcze skuteczniej będziemy mogli zatrzymywać próby wyłudzeń – wyjaśniał w Porannych Pytaniach  Mariusz Pawłowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej wOlsztynie.

Jeszcze przed wprowadzeniem regulacji funkcjonariusze Krajowej Izby Administracji Skarbowej rozbili międzynarodową grupę, która miała zajmować się handlem panelami fotowoltaicznymi, a w rzeczywistości sprzedawała… drewniane panele. Dodatkowo towar krążył w zamkniętym obiegu. Faktury dotyczyły tych samych towarów, a transport odbywał się wielokrotnie z Polski do Czech i z powrotem. Dzięki takim oszustwom obracano obracono kwotą ponad 83 milionów złotych. Straty Skarbu Państwa szacuje się na niemal 18 milionów złotych.

Andrzej Piedziewicz: Przyszedł pan do Olsztyna z Pomorza. Czym nasz region różni się od regionu pomorskiego?

Mariusz Pawłowski: Każdy region ma swoją specyfikę, Pomorze to przede wszystkim porty, a specyfiką Warmii i Mazur jest granica z Obwodem Kaliningradzkim. Natomiast oczekiwania przedsiębiorców są wszędzie takie same.

Andrzej Piedziewicz: Nadzorowanie tego, co dzieje się na granicy rosyjskiej będzie trudne?

Mariusz Pawłowski: Mamy bardzo dobrze przygotowany personel, jesteśmy przygotowani na zbliżające się mistrzostwa w piłce nożnej. Nie spodziewam się trudności.

Andrzej Piedziewicz: Ten rok to nowe uprawnienia administracji skarbowej. Od stycznia wszystkie banki i SKOKi muszą codziennie wysyłać raporty o operacjach na rachunkach.

Mariusz Pawłowski: To mechanizm mało inwazyjny w prowadzeniu działalności. Staramy się, by działania KAS-u nie zakłócały działalności przedsiębiorstw. Chcemy minimalizować kontrole fizyczną w siedzibach firm, a w to miejsce wykorzystywać dostępne narzędzia analityczne, np.aplikacje. Stąd m.in. wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego dedykowanego mikroprzedsiębiorstwom. Ma to nam pomóc w jak najszybszym diagnozowaniu prób wyłudzenia podatków. Zeszłoroczny doniosły sukces udaremnienia karuzeli VAT-owskiej osiągnęliśmy jeszcze metodami tradycyjnymi.

Andrzej Piedziewicz: Pojawiają się kolejne nowe narzędzia, które mają ułatwić walkę z przestępcami, np. prawo do blokowanie kont bankowych przedsiębiorcom podejrzewanym o wyłudzenia podatkowe.

Mariusz Pawłowski: Szef KAS będzie miał prawo blokowania kont na 72 godziny. Ten mechanizm nie będzie nadużywany, taki instrument podlega szczególnemu nadzorowi. Jednak gdy widzimy, że operacje są pozorowane, a chodzi o ucieczkę z kapitałem i narażenie skarbu państwa na straty finansowe, musimy mieć możliwość skorzystania z takiego instrumentu.

Andrzej Piedziewicz: To narzędzie wejdzie wiosną, a teraz wprowadzono Jednolity Plik Kontrolny. Przedsiębiorcy mogą w internecie składać Plik, z platformy KAS-u.

Mariusz Pawłowski: To po to, żeby nie narażać mikroprzedsiębiorstw na dodatkowe koszty, to aplikacja bezpłatna. To prosty, intuicyjny program.

Andrzej Piedziewicz: Mikroprzedsiębiorcy, którzy nie rozliczali dotąd VAT-u elektronicznie, muszą złożyć deklaracje za styczeń do 26 lutego. Czy będą prowadzone szkolenia?

Mariusz Pawłowski: Te akcje będą prowadzone do ostatniej chwili. Mamy dyżury w Urzędach Skarbowych, w których będą pracownicy obsługujący tylko mikroprzedsiębiorców.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Mariuszem Pawłowskim.

00:00 / 00:00
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV