Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marsz dla Życia i Rodziny: Polska Rodziną Silna!

Aleksandra Medoń-Prucnal, Grzegorz Dzienis i Anna Orzoł / fot. A.Podbielska

Gośćmi są Aleksandra Medoń-Prucnal, Anna Orzoł i Grzegorz Dzienis z Marszu dla Życia i Rodziny w Olsztynie. Tegoroczny marsz odbędzie się pod hasłem „Polska Rodziną Silna!”. Rozmawiamy o rodzinie w kontekście nauczania św. Jana Pawła II.

W roku 2018 obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz czterdziestą rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Jest to czas sprzyjający pogłębionej refleksji nad naszą tożsamością i wartościami, która winna służyć wyciągnięciu wniosków i jasnemu określeniu fundamentów budowli, jaką jest przyszłość Ojczyzny. Dziedzictwo wiary, tradycji i kultury było przekazywane i rozwijane w czasach zaborów przez kolejne pokolenia naszych przodków, pomimo braku państwowości i narodowej podmiotowości. Nie ma wątpliwości, że przetrwanie narodu, a następnie odzyskanie niepodległości było możliwe przede wszystkim dzięki przechowaniu polskości w domach, w polskich rodzinach.

Niewątpliwie największym autorytetem, który już po czasach hitlerowskiego,a następnie sowieckiego uciemiężenia przypominał nam skąd pochodzimy i kim jesteśmy był św. Jan Paweł II. To on uczył nas korzystać z wolności i apelował o budowanie przyszłości na solidnych fundamentach tysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa. W sposób szczególny przypominał nam o podstawowej wartości każdego ludzkiego życia oraz silnej, kochającej się rodziny.

Chcemy poprzez Marsz wyrazić wdzięczność Bogu za wolność i niepodległość, za każde ludzkie życie i każdą rodzinę. Pragniemy dziękować naszym przodkom za przechowanie dziedzictwa wiary i wszystkiego, co stanowi o naszej tożsamości. Hasło „Polska rodziną silna!” podkreśla zasadniczą rolę rodzin w budowaniu przyszłości Ojczyzny. Aby to zadanie mogło być przez rodziny realizowane, potrzeba zrozumienia i wszelkiej pomocy ze strony władz publicznych, instytucji kultury, edukacji, mediów i Kościoła. Tegoroczne Marsze dla Życia i Rodziny niech będą płaszczyzną budowania narodowej solidarności wokół tych zadań, do realizacji których zachęcał nas Jan Paweł II.

Pokolenie JP II, to cykl audycji o fenomenie pokolenia ukształtowanego przez św. Jana Pawła II.  Zaprasza Grzegorz Kasjaniuk.

Posłuchaj audycji Pokolenie JP II

Redakcja:GKasjaniuk

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w marsz dla życia i rodziny, Aleksandra Medoń-Prucnal, Grzegorz Dzienis
Około 250 osób wzięło udział w Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł ulicami Olsztyna

W niemal 50 polskich miastach odbyły się Marsze dla Życia i Rodziny. Ogólnopolskie święto tym razem odbyło się pod hasłem "Czas na rodzinę". W Olsztynie maszerujący...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV