Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marszałek Sejmu ogłosi termin wyborów prezydenckich. Czy będzie to 28 czerwca?

O godzinie 11 marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi termin wyborów prezydenckich – dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Sejmu.

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw ukazała się uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja. PKW stwierdziła w niej, że tego dnia „brak było możliwości głosowania na kandydatów” i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r.

Ustawa przewiduje, że głosowanie odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie podkreślali, że wybory nie powinny się odbyć później niż 28 czerwca.

Data 28 czerwca to jest ostatni termin, w którym mogą odbyć się wybory tak, aby została utrzymana ciągłość na urzędzie prezydenta RP

– mówił wczoraj szef KPRM Michał Dworczyk.

Reakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prezydent, kampania, marszałek Sejmu, Witek
Prezydent i premier na budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. „Inwestycja wzmocni polską suwerenność i niezależność”

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk odwiedzili plac budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. - Kanał...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV