Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marszałek województwa: „Poprawiło się wykorzystanie unijnych funduszy”. Opozycja: „Balansujemy na krawędzi i jesteśmy w ogonie województw, które mają problemy”

Ministerstwo alarmowało – marszałek uspokaja. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego podał najnowsze dane dotyczące wykorzystania unijnych pieniędzy zapisanych w Regionalnym Programie Operacyjnym.

Wiosną tego roku wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, podsumowując wykorzystanie pieniędzy z RPO Warmia i Mazury, oceniał je negatywnie. I ostrzegał, że województwu grozi utrata części pieniędzy. Teraz statystyki nieco się poprawiły. Stopień kontraktacji wynosi 45 procent pieniędzy zapisanych w RPO na lata 2014-2020. Stopień płatności wzrósł do 9,5 procent środków, stopień tzw. certyfikacji – do 9,1 procent. – Mamy duże tempo wdrażania RPO – zapewnia marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Sejmikowa opozycja twierdzi natomiast, że województwo wciąż balansuje na krawędzi.

Nadal niestety wleczemy się w ogonie województw, które mają problemy i są na pograniczu

– mówi radna Prawa i Sprawiedliwości, Bożenna Ulewicz.

Marszałek województwa przyznaje, że wciąż nie spełniamy wszystkich wskaźników określonych na rok 2018. – Ale jeżeli utrzymamy to tempo wdrażania – a wszystko na to wskazuje – to nie grozi nam utrata rezerwy wykonania – twierdzi Gustaw Marek Brzezin. Ta tzw. rezerwa wykonania, której wypłata jest uzależniona od osiągnięcia w tym roku określonych wskaźników, to ponad 100 milionów euro.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w inwestycje, fundusze, Unia Europejska, Regionalny Program Operacyjny
Adam Hamryszczak: Potencjał firm z Polski Wschodniej nie jest w pełni wykorzystany

Potencjał firm z Polski Wschodniej jest bardzo duży, ale nie w pełni wykorzystany. Dzięki różnym funduszom za kilka lat to się zmieni - uważa wiceminister inwestycji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV