Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marzenie o cyfrowej bibliotece Warmii i Mazur

Do zachowania zbiorów Biblioteki Elbląskiej może się przyczynić ich digitalizacja. Fot. Aleksandra Żyła

Biblioteka Wojewódzka w Olsztynie i Biblioteka Uniwersytecka UWM namawiają inne biblioteki z Warmii i Mazur do stworzenia wspólnej cyfrowej wersji zbiorów.

Flagowym bibliotecznym portalem miałaby być Warmińsko-Mazurska Biblioteka Cyfrowa, która w tej chwili ma w zbiorach zaledwie nieco ponad 600 obiektów, a przecież bibliotekarze mieliby co pokazać.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Na udostępnienie w Internecie wciąż czekają pocztówki, zdjęcia, starodruki i dokumenty związane z Warmią i Mazurami. W sieci można znaleźć biblioteczne ciekawostki z regionu, ale wciąż jest ich bardzo mało. Do tej pory kilka bibliotek w regionie stworzyło własne platformy, ale nie jest to łatwe.

Jak mówi Anna Rau z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, zeskanowanie i wprowadzenie do bazy danych jednego starodruku to przynajmniej kilka dni pracy. Maciej Rynarzewski z Biblioteki Uniwersyteckiej UWM dodaje, że nie wszystkie zasoby można przenieść do Internetu, problemem są chociażby prawa autorskie.

Biblioteka Wojewódzka w Olsztynie namawia inne placówki do stworzenia wspólnej cyfrowej wersji zbiorów. Fot. archiwum RO

 

 

(apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w biblioteka, cyfryzacja, biblioteki, Biblioteka Wojewódzka w Olsztynie
Ściągnij na komórkę Regionalny System Ostrzegania

Każdy powinien ściągnąć na swoją komórkę aplikację Regionalnego Systemu Ostrzegania - powiedział w Olsztynie minister administracji i cyfryzacji. Andrzej Halicki spotkał się z przedstawicielami służb z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV