Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Maseczki docierają do mieszkańców Olsztyna. Lekarz apeluje: bądźmy odpowiedzialni

Maseczki dla Olsztyna. Fot. Urząd Miasta

Do mieszkańców Olsztyna dotarły pierwsze wielorazowe maseczki w ramach obywatelskiej akcji „Maseczki dla Polski”. W sumie do mieszkańców miasta i podolsztyńskich gmin trafi 240 tys. wielorazowych maseczek.

Transport dwóch tirów wielorazowych maseczek dotarł do Olsztyna we wtorek. W środę w centrum miasta maseczki dystrybuowali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, będą to robić także taksówkarze oraz przedstawiciele administracji budynków. Maseczki są rozdzielane ilościowo według liczby mieszkańców wskazanej w deklaracji dotyczącej odbioru śmieci.

Maseczki są zapakowane w strunowe woreczki, na każdym z nich znajduje się instrukcja dotycząca zarówno zakładania maseczki, jak i jej odkażania. Na opakowaniu napisano m.in., że do maseczki można włożyć filtr, którym może być np. chusteczka higieniczna. Tego rodzaju filtr, jak zaznaczono, należy wymieniać co 30 minut.

Produkt nie jest jałowy, nie gwarantuje żadnego efektu terapeutycznego i używasz go na własną odpowiedzialność

– napisano na opakowaniu.

Mimo to jeden z pomysłodawców i organizatorów akcji „Maseczki dla Polski” olsztyński lekarz dr Łukasz Grabarczyk zachęcał do ich noszenia.

Bądźmy odpowiedzialni, nośmy maseczki, ponieważ twoja maseczka chroni mnie, a moja chroni ciebie. To działa właśnie w ten sposób, dlatego powinniśmy ich używać

– tłumaczył lekarz.

Organizatorzy akcji „Maseczki dla Polski” podkreślają, że należy ograniczyć kontakty społeczne i stosować się do wprowadzanych przez służby sanitarne wytycznych.

Maseczki dla Olsztyna zakupiono ze środków przekazanych przez darczyńców dlatego na każdym opakowaniu podano numer konta, pod który można przelać pieniądze na wsparcie akcji „Maseczki dla Polski”.

Akcja „Maseczki dla Polski” jest działaniem obywatelskim. Olsztyn jest kolejnym miastem, którego mieszkańcy – w ramach akcji „Maseczki dla Polski” – otrzymują takie środki ochrony osobistej. Wcześniej maseczki dostarczono do Mławy (32 tys. sztuk) i Międzyrzeca Podlaskiego (26 tys.). Równolegle z Olsztynem maseczki są dystrybuowane w tzw. miejskim obszarze funkcjonalnym obejmującym sześć ościennych gmin – Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda i Stawiguda.

 

Autorzy: Joanna Kiewisz-Wojciechowska i Marcin Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezpieczeństwo, Piotr Grzymowicz, koronawirus, maseczki
Kilkaset kombinezonów ochronnych trafiło do szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie. „To najlepsze kombinezony”

Pół tysiąca najnowocześniejszych kombinezonów ochronnych trafiło do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Wszystko dzięki firmie Conex Banniger oraz m.in. inicjatywnie posła Porozumienia z Warmii i Mazur...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV