Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Mediacja jest lepszym rozwiązaniem niż proces sądowy”. W Olsztynie uruchomiono stały Punkt Mediatorów

Fot. K. Kantor

Zmniejszają stres, koszty procesu i skracają czas postępowania sądowego. W olsztyńskim Sądzie Okręgowym uruchomiono stały Punkt Mediatorów. To miejsce, w którym można zasięgnąć bezpłatnej  informacji na temat możliwości mediacji w danej sprawie.

Mediacja jest lepszym rozwiązaniem niż proces sądowy, przekonuje sędzia Jolanta Biernat – Kalinowska, koordynator ds mediacji :

Mediacja jest alternatywnym sposobem rozwiązania sporu. Jeżeli w mediacji zostanie zawarta ugoda, to nie trzeba wnosić sprawy do sądu. Ugoda mediacyjna zawarta przed mediatorem ma moc wyroku sądowego, jeżeli obie strony się na to zgadzają.

Najbardziej do mediacji nadają się sprawy rodzinne.  Rozstrzygnięcie sporu przy pomocy mediatora jest możliwe w każdej innej sprawie, przekonuje mediator Dorota Wronka -Majewska:

W mediacji można zakończyć praktycznie wszystkie sprawy – rodzinne, cywilne, pracownicze, karne. Jest to po prostu kompromis pomiędzy procesującymi się stronami.

Z bezpłatnych informacji na temat mediacji może skorzystać każdy zainteresowany. Harmonogram dyżurów w Punkcie Mediatorów znajduje się na stronie internetowej Sądu Okręgowego w Olsztynie i na tablicy ogłoszeń przed punktem dyżurów mediatorów.

Autor: K. Kantor
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, pomoc, mediacja
Po interwencji prokuratora, dziecko Polaka nie zostanie wydane za granicę

  4-letni chłopiec, którego wydania do Belgii domagała się matka - obywatelka Słowacji, może zostać w Polsce z  ojcem. Tak postanowił Sąd Okręgowy w Olsztynie. Zmienił...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV