Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Medycyna w życiu Mikołaja Kopernika. Z powodu pandemii coroczna konferencja naukowa przeniesiona do Internetu

Epidemia koronawirusa utrudniła organizację obchodów 447. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika.

Znany na całym świecie astronom i lekarz był jednym z najwybitniejszych mieszkańców Olsztyna. W stolicy Warmii i Mazur zachował się jedyny na świecie instrument badawczy wykonany ręką wielkiego uczonego.

Wybitny astronom zmarł 21 maja 1543 roku. We fromborskiej katedrze, gdzie znajduje się sarkofag z jego szczątkami modlono się i złożono kwiaty.

Dotychczas co roku, pod koniec maja, odbywała się także konferencja naukowa, organizowana przez Fundację Nicolaus Copernicus. W tym roku trzeba ją jednak było przenieść do Internetu.

28 i 29 maja taką konferencję organizujemy. Wystąpią naukowcy z Polski i zagranicy, będzie można ją oglądać na naszych fanpage’ach na Facebooku, a jeśli ktoś nie ma to również na YouTube. Każdy będzie mógł oglądać

– mówi prezes Fundacji Robert Szaj.

Jednym z tematów konferencji będą studia medyczne Mikołaja Kopernika. Wielki polski astronom był także lekarzem. Studiował we Włoszech, na bardzo prestiżowej wówczas uczelni w Padwie. Po powrocie zajmował się przede wszystkim leczeniem duchownych z kapituły warmińskiej.

Leczył kolejnych biskupów, zaprzyjaźnionych kanoników i ich rodziny. Był uznanym autorytetem, wiemy też, że konsultował się z innymi wybitnymi lekarzami swoich czasów

– mówi dr Jowita Jagla, kierownik działu historii medycyny w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Z badań historyków wynika, że był także wzywany na konsylia lekarskie do Gdańska, Elbląga czy Królewca.

Wokół działalności lekarskiej Mikołaja Kopernika narosły też mity. Popularne była szczególnie dwa.

Pierwszy – jakoby wynalazł smarowanie chleba masłem. Miało to pozwalać stwierdzić, czy kromka nie spadła na ziemię i nie ma na niej brudu i zarazków. Kopernik miał na to wpaść podczas tajemniczej epidemii w Olsztynie w roku 1521. Niestety, ta cała historia okazała się tylko naukowym żartem dwóch amerykańskich historyków.

Druga legenda to udział Kopernika w zwalczaniu chorób na Pomorzu – miał zalecać budowę wodociągów dostarczających czystą wodę mieszkańcom, dzięki czemu rzadziej chorowali. Ale i w tę opowieść historycy powątpiewają.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem, ale także matematykiem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą. Na Warmii spędził ponad 40 lat swego 70-letniego życia, tu opracował swoje najważniejsze teorie oraz prowadził kluczowe badania.

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, astronom
Dzieła Mikołaja Kopernika zmieniły świat. Dziś obchodzimy 477. rocznicę śmierci słynnego astronoma

Dziś, 21 maja przypada 477. rocznica śmierci kanonika Mikołaja Kopernika. W tym roku obchodzimy także 10. rocznicę jego ponownego pochówku, który był zwieńczeniem kilkuletnich poszukiwań szczątków...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV