Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mendelsohn w trójwymiarze

Erich Mendelsohn

Liceum Plastyczne w Olsztynie wydało trójwymiarową książkę poświęconą życiu i twórczości Ericha Mendelsohna. Okazją do tego była, obchodzona w ubiegłym roku, 125 rocznica urodzin architekta.

Wcześniej szkoła ogłosiła konkurs na najciekawszą publikację. Zwyciężyła propozycja uczennicy olsztyńskiego liceum Mileny Sontowskiej. Grafika w książce to połączenie kresek i kropek.

00:00 / 00:00

Jest to książka graficzna, trójwymiarowa. Po jej otwarciu z kolejnych rozkładówek wyłaniają się projekty Mendelsohna, a także fakty z jego życia. Publikację można oglądać w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Erich Mendelsohn przyszedł na świat w Olsztynie 21 marca 1887 roku. Był piątym dzieckiem modystki Emmy z Jarusławskich i żydowskiego kupca Dawida. W 1907 skończył gimnazjum humanistyczne w Olsztynie. Rok później rozpoczął studia architektoniczne Berlinie. Jeszcze w 1911, w trakcie studiów, olsztyńska gmina żydowska poprosiła go o zaprojektowanie domu przedpogrzebowego. Pierwszy, studencki projekt Mendelsohna został zrealizowany w 1913. Mendelsohn był jednym z najbardziej znanych niemieckich architektów modernistycznych. (msz/bsc)

Więcej w książka, Olsztyn, Mendelsohn, Sontowska, wystawa
Z kluczy powstanie makieta

W Olsztynie rozpoczęła się weekendowa zbiórka starych kluczy. Po ich przetopieniu powstanie przestrzenna makieta Starego Miasta. Makieta zostanie przygotowana z okazji przypadającej w tym roku 660....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV