Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Meteoryty budzą naszą ciekawość

Meteoryt, który spadł pod koniec kwietnia na gospodarstwo w Sołtmanach koło Giżycka

O meteorytach mówi się coraz więcej, co nie znaczy że spadają częściej, niż kiedyś – uważa obradujące w Olsztynie Polskie Towarzystwo Meteorytowe.

Na dwudniowej konferencji spotkało się ponad 60 osób z całej Polski. Jak mówi prof. Łukasz Karwowski – prezes Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, zazwyczaj kosmiczne niespodzianki spadają na tereny niezaludnione. Tylko kilka razy uderzyły w miasta:

00:00 / 00:00

Wzrost zaniepokojenia przed spadającymi meteorytami, to efekt coraz szybszego przepływu informacji oraz fantazji reżyserów filmowych – uważa z kolei dr Jadwiga Biała – inicjatorka olsztyńskich konferencji:

00:00 / 00:00

Największy deszcz meteorytów pochodzących przypuszczalnie z tej planetki spadł 30 stycznia 1868 roku koło Pułtuska. W całej Polsce widziano wtedy mknącą po niebie kulę ognistą, która nad Pułtuskiem zgasła, po czym usłyszano potężną detonację i z nieba posypały się kamienie. Zebrano tysiące kamieni i kamyków pokrytych czarną skorupą, a ocenia się, że spadło ich dziesiątki tysięcy.

Odbywające się w Olsztynie spotkanie naukowców zajmujących się meteorytami i pasjonatów kosmicznego kruszcu potrwa do jutra. (mświn/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w meteoryt
Meteoryty na nas nie spadną

Deszcz meteorytów nad Uralem może być powiązany z planetoidą 2012 DA14, która wieczorem będzie bliżej ziemi niż niektóre satelity. Jak mówił w Radiu Olsztyn astronom i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV