Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Metoda na BLIKa – nowy sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy. W Elblągu jedna osoba straciła 1000 zł

Fot. Archiwum RO

Elbląscy policjanci przestrzegają przed łatwowiernym wspieraniem swoimi oszczędnościami znajomych z kont społecznościowych. Dwa przypadki takich oszustw ostatnio trafiły do śledczych.

Ktoś po włamaniu się na profil ofiary, podszył się pod znajomego, który pilnie potrzebował pożyczki. Jedna z poszkodowanych osób straciła tysiąc złotych.

– Oszuści zdobywają loginy do kont naszych znajomych. Logują się, a potem odzywają z prośbą o pomoc. Tłumaczą, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat straciła ważność. Policjanci nazywają ten sposób „metodą na Blika” – mówi komisarz Krzysztof Nowacki z elbląskiej komendy.

Te usługi są bardzo rozwinięte, a przestępcy też z tego korzystają. Weryfikujmy to. Jeżeli ktoś z naszych bliskich znajomych, z którym rozmawiamy dość często przez komunikator czy telefon lub w jakiś inny sposób, prosi nas o pożyczkę, to sprawdźmy, czy jest to ta sama osoba.

Aby nie dać się nabrać, trzeba samemu taki sygnał zweryfikować. To sposób najprostszy, który nie da szansy przestępcom. Pamiętajmy – trzeba też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pilnować haseł, co kilka miesięcy zmieniać je i pamiętać o wylogowaniu się z aplikacji, za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
25-latek nie mógł wydostać się z pułapki. Jedyny numer, który zdołał wybrać, należał do pogotowia energetycznego

Zgubił się nocą w lesie, wpadł do bagna i nie mógł wezwać pomocy - uratowały go dyspozytorki pogotowia energetycznego w Olsztynie. 25-latek wyszedł z imprezy w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV