Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Miasto musi być zaprojektowane tak, aby było przyjazne mieszkańcom”

Pałac w Kwitajnach

W Prusach Wschodnich pałace, dwory i parki w bardzo dużym stopniu zostały zniszczone podczas działań wojennych. Majątki, które ocalały zostały przekształcone w Państwowe Gospodarstwa Rolne.

Gościem Agnieszki Lipczyńskiej była dr inż. Marta Akincza – architekt krajobrazu, współautorka książki na temat prac i projektów Johanna Larassa.

A. Lipczyńska:. Wiele ogrodów i parków w Prusach Wschodnich powstało według projektu Johanna Larassa – XIX-wiecznego architekta ogrodowego. Przeciętnemu słuchaczowi to nazwisko jednak nic nie mówi.

M. Akincza:Ponad 2 lata temu okazało się, że w archiwum olsztyńskim i bydgoskim są prace Larassa, które zostały poddane odpowiedniej renowacji. Są to cudowne projekty. Jak zaczęliśmy się z nimi zapoznawać, okazało się, że Larass jest zupełnie nieznany.

A. Lipczyńska: Co wyróżniało jego projekty?

M. Akincza: Bardzo dynamiczna linia tego, co projektował – linia wody i ścieżek. To było bardzo widoczne na pierwszy rzut oka. W jego pracach widać dynamizm, zachowana została jednak harmonia. Okres w którym projektował, był powrotem do regularnych form w pobliżu posiadłości. Koniec XIX wieku był okresem zachwytu nad krajobrazem, nad naturą. Wszystko co robi architekt krajobrazu powinno uwzględniać cały otaczający kontekst. U niego było to mistrzowsko rozwiązane.

Posłuchaj rozmowy z dr inż. Martą Akincza.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Kolejnym gościem w Bliższych Spotkaniach była Dr inż. architekt Wiesława Gadomska z Katedry Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

A. Lipczyńska: Czy nasze miasta stają się piękniejsze?

W. Gadomska: W projektowaniu przestrzeni miejskiej często używa się określenia, że miasto ma być przyjazne dla mieszkańców. Mieszkańcy, jako główni użytkownicy przestrzeni, muszą czuć się w swojej miejscowości jak najlepiej. Czasem jest tak, że ilość terenów zieleni, które są w mieście, nie wpływa na odbiór tej przestrzeni, ale za to wpływa na jakość.

A. Lipczyńska: Co to dokładnie znaczy?

W. Gadomska: Czasami może się okazać, że mały park, który jest odpowiednio skonstruowany, będzie dostarczał nam więcej pozytywnych wrażeń. Może się okazać, że będzie lepszym miejscem niż 2 hektarowy obszar niedostosowany dla potrzeb mieszkańców.

A. Lipczyńska: Jak pod tym względem zmieniają się miasta?

W. Gadomska: Współczesne trendy w projektowaniu miast oraz w projektowaniu terenów zieleni dążą do powrotu do natury. W wielu miastach staje się to inspiracją do działań dla lokalnych społeczności. Powstają nieformalne ogrody społecznościowe i stowarzyszenia, które biorą sprawy w swoje ręce.

Posłuchaj rozmowy z dr inż. Wiesławą Gadomską.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Mieszkańcy coraz częściej chcą mieszkać w pobliżu terenów zielonych – powiedział profesor Krzysztof Młynarczyk, dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz kierownik Katedry Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

A. Lipczyńska: Jak Pan ocenia wygląd polskich miast? Czy zmiany idą w dobrym kierunku?

K. Młynarczyk: Według mnie zmiany przebiegają w wielu pozytywnych wymiarach. Oczywiście nie wszędzie i nie zawsze. Natomiast ciekawym elementem jest zwiększająca się liczba i jakość przestrzeni publicznej. Do pozytywów można zaliczyć to, że poprawia się jakość przestrzeni publicznej, że wzrasta zainteresowanie mieszkańców tym, aby mieć teren zieleni w pobliżu miejsca zamieszkania. Coraz więcej projektów powstaje w profesjonalnych pracowniach planistycznych. Jakość tej zieleni jest z pewnością wyższa i lepsza.

Posłuchaj rozmowy z profesorem Krzysztofem Młynarczykiem.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Redakcja: D. Kucharzewska/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w krajobraz, miasto
Naukowcy rozmawiali o rozwoju i organizacji miast

Dziedzictwo kulturowe, organizacja miast oraz ich rozwój i potencjał - to jedne z wielu tematów konferencji naukowej zorganizowanej w Lidzbarku Warmińskim. Swoim doświadczeniem dzielą się zarówno...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV