Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Michał Wypij komentuje rozwijanie systemu ITS: Nie idziemy z duchem czasu

Kamery na skrzyżowaniach. ITS. Fot. Łukasz Węglewski

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna krytykuje rozwijanie systemu ITS. Wczoraj miasto podpisał umowę na rozszerzenie tego systemu, dziś Michał Wypij przekonywał, że to błąd.

System ITS składa się z systemu obszarowego sterowania ruchem, działającego na prawie 90 olsztyńskich skrzyżowaniach, z tablic informacyjnych na przystankach i w autobusach, a także z biletomatów. Wczoraj miasto podpisało umowę na jego rozbudowanie – obejmie jedno dodatkowe skrzyżowanie, pojawią się też nowe tablice i biletomaty, powstanie również nowe centrum nadzoru ruchu tramwajów.

Michał Wypij z partii Porozumienie, który kandyduje na prezydenta Olsztyna z poparciem Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski twierdzi, że rozwijanie systemu to błąd. Jego zdaniem system nie działa, a do tego – miasto błędnie stawia wyłącznie na rozwój transportu publicznego.

Decydowanie się, że wzmacniamy tylko transport publiczny – w oderwaniu od aspiracji innych grup, czyli kierowców i pieszych sprawia, że nie idziemy z duchem czasu

– twierdzi Michał Wypij.

Prezydent Olsztyna odpowiada, że system ITS sprawdza się – jako usprawnienie ruchu komunikacji publicznej. I że ze względu na dużą liczbę aut to na nią trzeba stawiać.

Konieczny jest zrównoważony rozwój, z budową parkingów na obrzeżach miasta i właściwą organizacją strefy parkowania, ale na to potrzebujemy czasu. Natomiast od komunikacji publicznej na pewno nie uciekniemy

– przekonuje Piotr Grzymowicz.

Miasto powtarza też, że w Olsztynie jest za dużo aut – statystycznie na każdy tysiąc dorosłych mieszkańców przypada 1090 samochodów.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza.

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Piotr Grzymowicz, ITS, wybory samorządowe, Michał Wypij, skrzyżowania
Jerzy Wilk: Elbląg wyraźne odstaje od Olsztyna, tutaj przemysł się kurczy, a młodzi ludzie wyjeżdżają

Wolą najwyższych władz Prawa i Sprawiedliwości i prezesa Jarosława Kaczyńskiego jest moja kandydatura na prezydenta Elbląga – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Jerzy Wilk....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV