Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Michał Wypij: Miotła demograficzna jest bezlitosna, dlatego szansą dla prywatnych uczelni jest konsolidacja

Michał Wypij (Zjednoczona Prawica). Fot. Łukasz Węglewski

O zapowiadanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego premiach dla uczelni i stypendiach dla doktorantów mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Michał Wypij, szef struktur Polski Razem na Warmii i Mazurach oraz doradca ministra Jarosława Gowina.

Nową ścieżką rozwoju doktoratów akademickich mają być doktoraty wdrożeniowe. Michał Wypij wyjaśnił, że Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego zależy na stworzeniu nowej ścieżki kariery naukowej.

Mieliśmy kilka problemów. Najważniejszym jest zbyt niski poziom współpracy środowiska naukowego co przekłada się na naszą gospodarkę, która bardziej przypomina (…) system imitacyjny niż innowacyjny. Po ustawie o innowacyjności, którą Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało w ubiegłym roku, teraz mamy kolejne narzędzie, którym są doktoraty wdrożeniowe. Jest to program wspierający dla pół tysiąca doktorantów w danym roku akademickim. Dzięki temu, że prezydent podpisał tą ustawę 27 kwietnia wejdzie ona w życie od nowego roku akademickiego. Oznacza to, że stopień naukowy doktora, w kwestii wdrożeniowej, będzie można zrobić poza uczelnią (…) Doktorant będzie mógł liczyć na stypendium ministerstwa w wysokości 2450 złotych, ale musi mieć podpisaną umowę o pracę. Oznacza to, że zdolny student nie będzie musiał wybierać czy skupić się na karierze naukowe, czy poświęcić się pracy w firmie technologicznej. To nawiązanie do tego co już istnieje w krajach wysoko rozwiniętych.

Doktoraty wdrożeniowe będą obowiązywać od nowego roku akademickiego. W piątek premier podpisał informację o konkursie. Gość Porannych Pytań zachęcał ośrodki akademickie, instytuty PAN-owskie, instytuty badawcze do aplikowania o środki. Zdaniem Michała Wypija, Polska ma zdolną młodzież i musi jej stworzyć godne warunki do rozwoju. Będzie można doktoryzować się z opatentowanych wynalazków i wdrożeń, a nie tylko z czystej teorii.

W Polskim Radiu Olsztyn doradca ministra Jarosława Gowina wyjaśniał także, czym jest proponowana przez resort Nauki i Szkolnictwa Wyższego premia dla maturzystów.

 To jest kolejny impuls projakościowy, który Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego che wprowadzić na rynek nauki (…) Zaczęliśmy od deregulacji, zlikwidowaliśmy zbędne przeszkody biurokratyczne i musimy się przyjrzeć uczelniom, ostatnio niektórzy rektorzy zarzucali nam, że deregulacja jest tylko słowna (…) Gdy doszło do zderzenia z pracownikami merytorycznymi okazało się, że rektorzy nawet nie wiedzieli, że niektórych rzeczy już nie muszą wypełniać i wysyłać. Jeśli chodzi o premię dla maturzystów to 82 miliony złotych przeznaczone dla uczelni, które stworzą warunki i przyciągną do siebie najlepszych maturzystów (…) W ślad za takim studentem idzie określona pula pieniędzy. Będzie to około 7-8 tysięcy złotych dotacji za każdego takiego studenta. Odchodzimy od masowości na uczelniach, a promujemy jakość.

Na uczelniach wyższych pojawiają się zmiany w finansowaniu.

Z początkiem stycznia algorytm został zmieniony i jest on ściśle projakościowy. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jako jedyny z regionalnych uniwersytetów uzyskał większą dotację o 7 milionów złotych, w porównaniu do roku ubiegłego. Jako absolwent UWM cieszę się, że to nasza uczelnia skorzystała i to jest silny impuls, żeby iść w kierunku projakościowym (…) To jest szansa dla ośrodków aspirujących na wejście do pierwszej ligi uniwersytetów w Polsce. Najlepszy jest Uniwersytet Warszawski i jagielloński. Do czołówki dobijają także uniwersytety z Łodzi, Torunia i Gdańska. Liczę na to, że ośrodek w Olsztynie będzie coraz silniejszy (…)

W Polsce jest 400 szkół wyższych, tyle samo co w Niemczech, z tego 281 to uczelnie prywatne. Jak wyjaśnił Michał Wypij miotła demograficzna jest bezlitosna i uczelnie powinny myśleć o konsolidacji. Jego zdaniem jedyna ścieżka dla uczelni prywatnych to możliwość łączenia potencjałów, konsolidacja wszystkim się opłaca.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Michałem Wypijem

00:00 / 00:00

(BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w edukacja, uczelnie, Michał Wypij, szkoły wyższe
Na pikniku w Olsztynie szkoły zawodowe przekonywały do siebie gimnazjalistów

Cukiernik, a może klasa mundurowa w technikum mechanicznym? Szkoły zawodowe chcą przyciągnąć do siebie gimnazjalistów. Na podjęcie decyzji zostało niewiele czasu, bo rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV