Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkańcy Elbląga oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej

Fot. Elbląski Klub Gazety Polskiej

Mimo że z powodu epidemii nie ma oficjalnych, miejskich obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej, to od rana wielu elblążan przychodzi pod Krzyż Katyński na Cmentarzu Agrykola.

Przy tablicy poświęconej ofiarom tragedii są składane kwiaty i płoną znicze. Hołd pamięci prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i towarzyszącym osobom, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu złożyli w imieniu władz miasta prezydent Witold Wróblewski i przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk.

Każdego roku uczestnicy upamiętniający ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku spotykali się na mszy w intencji zmarłych. Potem dużą grupą wszyscy szli pod Krzyż Katyński, gdzie w asyście wojska odbywała się miejska uroczystość.  Dziś na Agrykoli nie było werbli ani przemówień. Od rana przy tablicy spotykają się elblążanie, którzy pojedynczo i w ciszy podchodzą pod tablicę. Są wśród nich członkowie Elbląskiego Klubu Gazety Polskiej, którzy co roku organizowali spotkania wspomnieniowe. Tym razem rocznica ma bardzo skromny przebieg, ale jak widać, wielu elblążan uznaje, że trzeba ją uhonorować.

Przypomnijmy, z powodu obostrzeń sanitarnych w Elblągu odwołane zostały wszystkie obchody przypadających w kwietniu rocznic patriotycznych. Nie będzie w tym roku miejskich obchodów 80. rocznicy Mordu Katyńskiego i 101. rocznicy utworzenia Związku Inwalidów Wojennych RP.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Fot. Elbląski Klub Gazety Polskiej

Fot. Urząd Miasta Elbląg

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, katastrofa Smoleńska, obchody, Witold Wróblewski, Antoni Czyżyk
Tego dnia nie można wymazać z pamięci. Politycy z Warmii i Mazur wspominają katastrofę smoleńską

Katastrofa wydarzyła się 10 kwietnia 2010 roku, gdy rządowy TU-154M rozbił się w pobliżu lotniska w Smoleńsku. Polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.  Na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV