Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkańcy Klonu odbudują spalony kościół

Spalony kościół ewangelicki w Klonie, fot. ze strony Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Klon i Okolic „Razem możemy więcej”.

Mieszkańcy mazurskiej wsi Klon w gminie Rozogi odbudują własnymi siłami zabytkowy kościół poewangelicki, który spłonął przed dwoma laty.

Przed pożarem w budynku działała wiejska świetlica, w której spotykała się miejscowa społeczność. Jak poinformował szef Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Klon i Okolic Jarosław Kozikowski, w ostatnich dniach na odbudowę zabytkowego kościoła uzyskano 50 tysięcy złotych dofinansowania za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Brama Mazurskiej Krainy”.

Kolejne 20 tysięcy złotych zadeklarowała gmina Rozogi. Stowarzyszenie liczy też na wsparcie potomków dawnych mieszkańców Klonu, którzy wyjechali do Niemiec. Całość prac będzie kosztować około 100 tysięcy złotych. Remont spalonego budynku przeprowadzą własnymi siłami mieszkańcy, głównie członkowie stowarzyszenia i strażacy z OSP.

Budynek będzie przykryty nowym dachem. Powstanie też ścieżka turystyczna, która zaczyna i kończy się przy kościele w Klonie. Poprowadzi przez stare mazurskie wsie: Orzeszki, Księży Lasek i Bujaki, w pobliżu których biegła przed wojną granica polsko-niemiecka.

Zbudowany w 1937 roku kościół w Klonie spłonął w grudniu 2012 roku. Ogień zniszczył całkowicie konstrukcję dachu i drewnianą wieżę, pozostały tylko mury zewnętrznych ścian. Prokuraturze nie udało się ustalić przyczyny pożaru. Budynek był od 2006 roku własnością Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Klon i Okolic. Odkupiono go od Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczytnie za symboliczną złotówkę. Wcześniej przez wiele lat stał niewykorzystany i niszczał. (as)

płonie kościół ewangelicki w Klonie, fot. ze strony Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Klon i Okolic „Razem możemy więcej”.

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kościół
Nie ma winnych zamknięcia kościoła w Bukwałdzie

Powiatowy nadzór budowlany zamknął zabytkowy Kościółek pod wezwaniem św. Józefa w Bukwałdzie. Powodem są pękające mury świątyni i osadzanie się skarpy, na której stoi. Teraz mieszkańcy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV