Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkańcy Olsztyna mogą poznać bliżej Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Warszawa, maj 1991. Gustaw Herling-Grudziński na spotkaniu z czytelnikami w Pen Clubie. Foto: PAP/Grzegorz Rogiński

„W uznaniu słów i czynów” sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

To również znakomita okazja, aby uczcić setną rocznicę urodzin wielkiego pisarza, która obchodzona będzie w maju. Gustaw Herling-Grudziński był więźniem sowieckiego łagru, żołnierzem armii Andersa, walczył pod Monte Cassino.

Pisarz był współpracownikiem paryskiej „Kultury” i Radia Wolna Europa, zaangażowanym w pomoc polskiej opozycji antykomunistycznej. Większość swojego życia spędził na emigracji w Anglii i we Włoszech. Przede wszystkim był ceniony jako autor książki „Inny świat. Zapiski sowieckie” oraz „Dziennika pisanego nocą”.

Wykład poświęcony pisarzowi odbędzie się w olsztyńskiej Pracowni Literackiej przy ulicy Rodziewiczówny 3. Prelekcję zatytułowaną „Gustaw Herling-Grudziński wobec wyzwań XX wieku” wygłosi profesor Sławomir Buryła. Początek o godzinie 17.

 

Autor: P.Karpiszen
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierz, pisarz
Był jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy AK. W Olsztynie uczczono 66. rocznicę śmierci generała Augusta Fieldorfa „Nila”

66 lat temu, 24 lutego 1953 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie powieszono generała Augusta Fiedorfa „Nila”. Był bojownikiem o niepodległość Polski, generałem brygady Wojska Polskiego,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV