Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkańcy Ostródy doczekali się wiaduktu. Skończyło się stanie w korku na przejazdach kolejowych

Fot. Andrzej Piedziewicz

Tłumy mieszkańców Ostródy zjawiły się na otwarciu wiaduktu. Wiadukt w Ostródzie powstał w ciągu ulicy Drwęckiej. Łączy miasto, które do tej pory było podzielone torami kolejowymi.

Na jego otwarcie przyszło ponad 200 osób, wiele robiło sobie pamiątkowe zdjęcia. – Ostróda podzielona jest na pół. Dotychczas były trzy przejazdy kolejowe, trudno było przejechać z miejsca na miejsce. Teraz mieszkańcy będą mogli łatwiej przemieścić się z północy na południe – mówi burmistrz Ostródy Zbigniew Michalak.

Obecny burmistrz dziękował też swojemu poprzednikowi – Czesławowi Najmowiczowi. To właśnie on rozpoczął budowę. – Od 50 lat mówiono o tym. Z zespołem ludzi zadecydowałem, że podejmujemy się tego zadania. Ale nie byłoby tego wiaduktu, gdyby nie pomoc rządowa – mówi Czesław Najmowicz. – Bez tych pieniędzy nie wykonalibyśmy tej inwestycji – wtóruje mu starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski.

Samorządowcy twierdzą, że w dotarciu do rządowych pieniędzy pomogli ówcześni członkowie rządu z regionu: Jerzy Szmit, wówczas wiceminister infrastruktury, oraz Zbigniew Babalski, poseł PiS, a wówczas wiceminister rolnictwa. Sam Zbigniew Babalski twierdzi jednak, że przekonanie ministra infrastruktury tak trudne nie było. – Powiedział: jadę do was, zobaczę, jak to wygląda. Przyjechał, zobaczył, zrobił – mówi poseł Babalski.

Teraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przyjechał na otwarcie. Jak mówił  rzadko na takich uroczystościach widać tylu mieszkańców, a to dowód, że warto było wyłożyć na ten wiadukt pieniądze.

To jest pierwszy taki przypadek, że część mieszkańców przyszła na uroczystość. Ta inwestycja była potrzebna, widzę, jak bardzo

– mówił minister Adamczyk.

Koszt ostródzkiego wiaduktu wyniósł prawie 29 milionów złotych. Rządowe dofinansowanie to prawie 15,5 miliona złotych.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Fot. Andrzej Piedziewicz

Fot. Andrzej Piedziewicz

Fot. Andrzej Piedziewicz

Fot. Andrzej Piedziewicz

Fot. Andrzej Piedziewicz

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiadukt, Czesław Najmowicz, otwarcie, Andrzej Adamczyk
Otwarcie wiaduktu w Ostródzie coraz bliżej. Zostały ostatnie prace wykończeniowe

Budowa wiaduktu w Ostródzie zbliża się do zaplanowanego finału. Firma Budimex planuje zakończenie prac z końcem czerwca. W tym tygodniu zostaną zakończone prace związane układaniem nawierzchni...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV