Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkańcy Warmii i Mazur chętnie emigrują za pracą

Na Warmii i Mazurach rośnie chęć emigracji zarobkowej

O wyjeździe za chlebem myślą głównie młodzi i myślą o tym coraz częściej.

Co piąty Polak myśli o emigracji za chlebem – wynika z badań przeprowadzonych przez jedną z agencji pośrednictwa pracy. Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z tych, których mieszkańcy wyjeżdżają najczęściej. W niektórych gminach wyludnienie widać niemalże gołym okiem. Tak jest np. w Sępopolu, gdzie trudno spotkać rodzinę, z której ktoś nie wyjechałby za granicę.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziwicza

00:00 / 00:00

Aż 2/3 z tych, którzy myślą o wyjeździe, to osoby do 35 roku życia. Przykładem jest pani Agata, która wyjechała do Wielkiej Brytanii, by zarobić na mieszkanie.

00:00 / 00:00

Z Warmii i Mazur za granicę wyjechało ponad 100 tysięcy osób

Zarobki można sprawdzić jeszcze przed wyjazdem i od razu widać, że są wyraźnie wyższe, zwłaszcza w porównaniu z warunkami na Warmii i Mazurach – dodaje Elżbieta Amulewicz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Dla porównania – średnie wynagrodzenie na Warmii i Mazurach to nieco ponad 3 tysiące złotych brutto, a bezrobocie w regionie wynosi w tej chwili 19,6 procent.

00:00 / 00:00

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, z Warmii i Mazur wyjechało około 7,5 procent ludności, czyli ponad 100 tysięcy osób. Procentowo więcej mieszkańców wyjeżdża tylko z Opolszczyzny, Podkarpacia i Podlasia.

Sprawą zainteresował się Andrzej Piedziewicz – posłuchaj

00:00 / 00:00

(apiedz/bsc/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, Wielka Brytania
Ekstradycja 2 bandytów zatrzymanych w Wielkiej Brytanii

Brytyjscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn poszukiwanych od 4 lat listami gończymi za przestępstwa popełnione na terenie Olsztyna. 25-letni Jerzy W. był poszukiwany między innymi za włamania...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV