Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkańcy Warmii i Mazur „wylądowali” na Marsie

Fot. fotolia.com

Kolejny polski akcent w pracy sondy NASA InSight, która wylądowała na Marsie! Nazwiska Polaków, w tym z Warmii i Mazur, zostały umieszczone na maszynie mającej badać Czerwoną Planetę.

Nasi inżynierowie, którzy zbudowali maszynę mającą dokonać odwiertów na Czerwonej Planecie, to jedno, ale – jak się okazuje – wirtualnie znaleźli się tam również m.in. mieszkańcy Warmii i Mazur.

Na Marsie „wylądowali” uczestnicy programu edukacyjnego przygotowanego przez Amerykańską Agencję Kosmiczną. Każdy z nich dostał specjalny bilet, potwierdzający uczestnictwo, ale nie tylko. Robert Szaj z obserwatorium astronomicznego w Truszczynach powiedział, że oprócz pamiątkowego biletu cieszy go, że nazwiska wszystkich uczestników zostały umieszczone na sondzie, która zbada Marsa.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, polski mechanizm zacznie pracę w styczniu 2019 roku.

00:00 / 00:00

 

Autor: M.Świniarski
Redakcja: L.Sadlak/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w misja, Mars, Robert Szaj
Jak zaprojektować robota, który wykona misję na Marsie? Uczniowie z Nidzicy i Ornety wzięli udział w zawodach z robotyki

Zaprojektowanie robota, który bezpiecznie wykona polecenia w trakcie misji na Marsie - mieli do wykonania uczniowie podczas III zawodów z robotyki. Robota zbudowanego z klocków należało zaprogramować...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV