Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mija 20 lat od wizyty Jana Pawła II w Ełku i Elblągu. „Papieskie pielgrzymki dały Polakom siłę i nadzieję na zmiany”

Papież Jan Paweł II. Fot. diecezja sandomierska

20 lat temu Jan Paweł II odwiedził Elbląg i Ełk. Oba miasta rozpoczynają obchody związane z tym wyjątkowym jubileuszem.

Na płycie lotniska. Fot. Materiały prasowe CSE Światowid

To było ogromne wydarzenie w historii Elbląga. Wspomnieniom z wizyty papieża w  mieście poświęcony został ostatni w tym sezonie seans ”Elbląga na dużym ekranie” zatytułowany ”Jak przed 20 laty witaliśmy papieża”.

Dzięki filmom dokumentalnym nakręconym w Elblągu przypomniane zostanie nie tylko samo spotkanie z papieżem Polakiem, ale także długie i trudne przygotowania do wizyty – wyjaśnia Juliusz Marek.

00:00 / 00:00

Elbląski dokumentalista wspólnie z księdzem dr Andrzejem Kilanowskim poprowadzi spotkanie w kinie Światowid. Seans rozpoczyna się o 18.00, a wstęp jest wolny.

Przypomnijmy, Jan Paweł II przyleciał do Elbląga 6 czerwca 1999 roku. Przy specjalnie zbudowanym na lotnisku ołtarzu czekało na niego 300 tysięcy wiernych. W czwartek zostanie otwarta wystawa ponad 60 zdjęć reportażowych wykonanych przez elbląskiego fotografika Henryka Myślińskiego na lotnisku, które było miejscem tego historycznego spotkania.

Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć z papieskiej pielgrzymki do Ełku

Również Ełk przygotowuje się do jubileuszu 20. rocznicy wizyty Papieża. Z tej okazji Muzeum Historyczne zorganizowało konferencję naukową, na której rozmawiano o znaczeniu papieskich pielgrzymek.

Ich znaczenie można rozpatrywać w wielu kontekstach, np. społeczno-politycznym – mówi dr Andrzej Sobieraj z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Chodzi w nim o nadzieję, która dała Polakom siłę na zmiany. Ksiądz Ryszard Sawicki z Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku miał wówczas 16 lat. Udział w nabożeństwie odprawionym przez Papieża pomógł mu podjąć decyzję o zostaniu kapłanem.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

Papież odwiedził Ełk 8 czerwca 1999 r. Dzień wizyty Jana Pawła II w Ełku jest Dniem Patrona Miasta.

 

Autor: M. Zbrożek/M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV