Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mija 30 lat od wyborów do sejmu kontraktowego. Na Ziemi Elbląskiej zaczęła się parlamentarna kariera Jarosława Kaczyńskiego

Fot. fotolia.pl

Poseł Edmund Krasowski, senatorowie Antoni Borowski i Jarosław Kaczyński – to była reprezentacja Ziemi Elbląskiej, wybrana do kontraktowego parlamentu 4 czerwca 1989 roku.

30 lat temu pierwszoplanową postacią był Edmund Krasowski, szef i symbol elbląskiego podziemia antykomunistycznego, naturalny kandydat do nowego sejmu. Wygrał je ogromną liczbą głosów. Od sejmu wolał tworzenie Solidarności, jednak wyborcy chcieli inaczej i został posłem.

00:00 / 00:00

Od wyborów na Ziemi Elbląskiej zaczęła się też parlamentarna kariera prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. To już wtedy była ekstraklasa opozycji w PRL, członek centralnych struktur Solidarności, doskonale przygotowany do działalności politycznej. Dostał ponad 100 tysięcy głosów – przypomina historyk dr Karol Nawrocki, badacz historii opozycji w regionie elbląskim.

00:00 / 00:00

Trzecim kandydatem Komitetu Obywatelskiego Solidarność był Antoni Borowski, który także zdobył mandat senatora w Senacie I Kadencji. Przypomnijmy, całą kampanię wyborczą prowadzili działacze prężnej elbląskiej Solidarności.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jarosław Kaczyński, sejm kontraktowy, Ziemia Elbląska, Antoni Borowski
Joanna Kopcińska: Zajmiemy się zmianami w Kodeksie karnym i zaostrzymy przepisy dotyczące pedofilii

Rząd zajmie się we wtorek zmianami w Kodeksie karnym, które przewidują m.in. zaostrzenie przepisów dot. pedofilii - poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. O tym, że najprawdopodobniej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV